Debata Poranka. Publicyści o uchylaniu immunitetów

Sejm wyraził zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego. Sejm uchylił też immunitety posłów Nowoczesnej Ryszarda Petru i Kamili Gasiuk-Pihowicz w związku z oskarżeniami prywatnymi, dotyczącymi wypowiedzi innych parlamentarzystów. Do Sejmu wpłynął też wniosek o uchylenie immunitetu szefowi klubu PO Sławomirowi Neumannowi. O uchyleniach immunitetów mówili w audycji Debata Poranka Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej”), Patryk Słowik („Dziennik Gazeta Prawna”) i Radosław Żydok (Fundacja Republikańska).

2018-04-13, 09:11

Debata Poranka. Publicyści o uchylaniu immunitetów

Posłuchaj

13.04.2018 Tomasz Sakiewicz, Radosław Żydok i Patryk Słowik o uchyleniu immunitetów posłów Nowoczesnej i PO
+
Dodaj do playlisty

Według Tomasza Sakiewicza afery PO wymagają rozliczenia. – Taki historii mamy bardzo dużo, wiele z nich nie ujrzało światła dziennego. W przypadku PO nie wiadomo co opisywać – czy koncentrować się na aferze VAT, czy na osobistej nieuczciwości Neumanna czy Gawłowskiego. Jedną ze spraw, których PiS musi się obawiać w związku ze swoim elektoratem jest rozliczenie korupcji, która miała miejsce w czasach PO. Sprawy pani Gasiuk-Pihowicz i posła PiS Dominika Tarczyńskiego nie są podobne. Jeśli PO robi czołową aferę z premii, a udaje, że się nic nie stało w aferze VAT, to są to żarty z państwa – powiedział red. nacz. „Gazety Poslkiej”.

Zdaniem Patryka Słowika powinny być jednakowe zasady dla uchylania immunitetów. – Styl, w którym uchylenie immunitetów się odbywa nie jest najlepszy. Powinny być jednakowe zasady – albo wszyscy powinni być chronieni przez Sejm immunitetem, albo nie powinni w tego typu sprawach. Sejm powinien wyrazić zgodę na uchylenie immunitetów, ale powinien to też zrobić wcześniej wobec posłów PiS. To był jeden z postulatów Zjednoczonej Prawicy, który został zapomniany. Nie ma kłopotu w uchyleniu immunitetu na jednakowych zasadach, w przeciwnym razie można odnieść wrażenie, że ważne jest z jakiej opcji politycznej jest polityk – wskazywał dziennikarz.

W ocenie Radosława Żydoka prokuratura nie powinna być niezależna. - Nie da się oderwać polityki od działań prokuratury. Zawsze będą komentarze, że działania podejmowane wobec posłów są polityczne. Uważam, że przejęcie przez PiS odpowiedzialności nad prokuraturą jest dobrym ruchem, dlatego, że możemy jasno rozliczać. Prokuratura powinna być poddana nadzorowi politycznemu – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Sławomir Jastrzębowski.

Polskie Radio 24/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 13.04.2018

Godzina emisji: 08:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej