"Polska jest jedna". Premier i ministrowie spotkali się z mieszkańcami miast i wsi

Kwestia systemowej pomocy osobom niepełnosprawnym była jednym z głównych tematów poruszanych dziś przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości na spotkaniach z Polakami. W Węgrowie na Mazowszu w ramach cyklu spotkań "Polska jest jedna" gościł premier Mateusz Morawiecki, w Krościenku- wicepremier Beata Szydło. 

2018-04-22, 21:56

"Polska jest jedna". Premier i ministrowie spotkali się z mieszkańcami miast i wsi
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Szkole Podstawowej w Łukowie . Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki o podniesieniu renty socjalnej do poziomu renty minimalnej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Premier zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości poważnie traktuje problemy osób niepełnosprawnych. Przypomniał, że w pierwszych dwóch latach sprawowania władzy rząd przeznaczył o 1 miliard 100 milionów złotych więcej dla tej grupy. Z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych i starszych powstał program Dostępność plus. Ma on za zadanie zwiększyć możliwość samodzielnego poruszania osób niepełnosprawnych oraz ich dostępność do usług publicznych. W ciągu najbliższych 6 - 7 lat pochłonie w sumie 23 miliardy złotych. Premier zapowiedział zwiększenie w najbliższym czasie renty socjalnej, która docelowo będzie wynosić tyle, co minimalna renta wypłacana przez ZUS. 

W piątek, podczas spotkania z protestującymi w Sejmie rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych premier zapowiedział między innymi utworzenie specjalnego funduszu dla niepełnosprawnych. Byłby on zasilany z dodatkowego opodatkowania osób najlepiej zarabiających. Dziś w Węgrowie Mateusz Morawiecki tłumaczył, że to opodatkowanie, nazywane daniną solidarnościową, odczują jedynie osoby, które znajdą się w gronie 0,5 procenta najlepiej zarabiających. Mateusz Morawiecki dodał, że ministerstwo finansów przygotowuje zręby propozycji rozwiązań pomocowych dla niepełnosprawnych. Mają powstać w ciągu najbliższych 7 do 14 dni. Potem będą poddane konsultacji. Premier podkreślił konieczność wypracowania systemowych rozwiązań problemów osób niepełnosprawnych. 

Omawiając plany działań rządu na najbliższe półtora roku, Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na podjęte starania o skrócenie kolejek do specjalistów, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia oraz przeciwdziałanie wyciekaniu pieniędzy z systemu. Premier mówił, że rząd będzie dążył do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 procent PKB. 

REKLAMA

Ważne zaufanie

O zaufanie i szybkie zakończenie protestu apelowała Beata Szydło do rodziców niepełnosprawnych dzieci okupujących od czterech dni sejmowy korytarz. Była premier spotkała się dziś z mieszkańcami Krościenka w Małopolsce. Przypomniała, że jutro minister rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawi projekt ustawy. Beata Szydło spodziewa się, nowy akt prawny zostanie przyjęty na najbliższym posiedzeniu Sejmu. 

W zamieszczonym na Twitterze nagraniu Beata Szydło apeluje, aby zaufać szefowi rządu Mateuszowi Morawieckiemu w kwestii zapewnienia pomocy osobom niepełnosprawnym. 

"Wyciągnięto wnioski"

Premiera Mateusza Morawieckiego wspierał także Mariusz Błaszczak. Minister obrony spotkał się z mieszkańcami Dąbrówki na Mazowszu. Podczas spotkania podkreślał, zapisy o wsparciu najuboższych przez najbogatszych mają się znaleźć w konstytucji.

Mariusz Błaszczak przyznał, że przez ostatnie dwa i pół roku nie udało się ustrzec błędów, a jednym z nich była kwestia wypłacenia nagród dla ministrów. Minister dodał, że wyciągnięto wnioski, a nagrody zostały zwrócone na cele charytatywne. Szef MON potwierdził, że przekazał pieniądze na Caritas Polska. 

REKLAMA

Ministrowie wśród wyborców

O programie Dostępność Plus, który będzie wspierał w poruszaniu się seniorów, niepełnosprawnych i kobiety z dziećmi, mówiła w podrzeszowskiej Boguchwale minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W Starachowicach, gdzie odwiedziła podopiecznych jednego z Domów Pomocy Społecznej, Elżbieta Rafalska zwróciła z kolei uwagę na prowadzoną przez rząd politykę senioralną. Podczas wizyty, zaapelowała o odbudowywanie szacunku do osób starszych.



Z kolei minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel wśród działaniach, które mają sprzyjać konkurencyjności polskich produktów m.in za granicą, wymienił konieczność rewizji systemu system PKS-ów. Minister jest zdania, że powinno je prowadzić państwo. Zdaniem Krzysztofa Jurgiela potrzebna jest także samoorganizacja, powoływanie spółdzielczości, czyli powoływanie podmiotów, które będą konkurencyjne w stosunku do pośredników. Minister rolnictwa odwiedził Waśniów w powiecie ostrowieckim. Spotkał się także z mieszkańcami Mniowa w powiecie kieleckim.

Przyszłość szkół branżowych była jednym z tematów spotkania minister edukacji narodowej Anna Zalewskiej z mieszkańcami Świdnika na Lubelszczyźnie. Minister podkreślała, że we wdrażaniu reformy w całym kraju aktywnie uczestniczą pracodawcy. Są oni gotowi uczestniczyć w edukacji, przyjmować pracowników i fundować stypendia i staże, a także "dołożyć się do systemu edukacji". Anna Zalewska poinformowała, że odbyło się 12 spotkań branżowych z pracodawcami. 

***

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym ministrowie składali w weekend wizyty w ramach cyklu "Polska jest jedna" w kolejnych miejscowościach. Przedstawiciele PiS będą rozmawiać z mieszkańcami w blisko 700 miejscowościach w całej Polsce. Objazd potrwa do końca lipca. 

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej