Półwysep Koreański. "Pokój i denuklearyzacja"

Przywódcy obu Korei Kim Dzong Un i Mun Dze In zgodzili się, że ich celem jest pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego, i postanowili razem dążyć do zawarcia formalnego układu pokojowego – wynika z podpisanego przez nich w piątek wspólnego oświadczenia. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Tomański, ekspert ds. międzynarodowych.

2018-04-27, 20:01

Półwysep Koreański. "Pokój i denuklearyzacja"
Przywódcy Korei Północnej i Południowej Kim Dzong Un i Kim Jong Un. Foto: PAP/EPA/KOREA SUMMIT PRESS POOL

Posłuchaj

27.04.18. Przywódcy obu Korei zgodzili się dążyć do pokoju i denuklearyzacji.
+
Dodaj do playlisty

Oświadczenie podpisano po rozmowach obu przywódców we wsi Panmundżom po południowokoreańskiej stronie linii demarkacyjnej, która dzieli oba kraje od zakończonego 65 lat temu konfliktu zbrojnego. Skończył się on w 1953 roku jedynie zawarciem rozejmu, więc formalnie oba kraje wciąż są w stanie wojny.

"Korea Południowa i Północna potwierdziły wspólny cel osiągnięcia wolnego od broni nuklearnej Półwyspu Koreańskiego poprzez pełną denuklearyzację” oraz do „aktywnego poszukiwania wsparcia i współpracy społeczności międzynarodowej” w tym celu – napisano w dokumencie.

Jak podkreślił Rafał Tomański, to było wydarzenie bez precedensu. - Nigdy dotąd od zakończenia konfliktu pomiędzy Koreą Północną i Południową nie zdarzyło się jeszcze, aby ktoś z przywódców przekroczył granicę. Dziś mamy obietnicę, że do końca tego roku zostanie podpisane zakończenie wojny. Skutkuje to zaś kolejnymi deklaracjami jak np. spotkaniem rodzin, które zostały rozdzielone na ponad 60 lat, pełną denuklearyzacją i brakiem aktów wrogości – podkreślił ekspert.

„Zakończenie nienaturalnego stanu rozejmu i stworzenie solidnego pokoju na Półwyspie Koreańskim jest historyczną misją, która nie może być dłużej odwlekana” - napisano w dokumencie. Obie strony uzgodniły „całkowite wstrzymanie wszelkich wrogich działań przeciwko sobie w każdej dziedzinie, w tym na lądzie, w powietrzu i na wodzie, które są źródłem napięć wojskowych i konfliktu” - podkreślono.

REKLAMA

W związku z tym obie Koree postanowiły zmienić oddzielającą je strefę zdemilitaryzowaną w „strefę pokoju w prawdziwym znaczeniu”, co oznacza m.in. zaprzestanie przekazów propagandowych przez głośniki oraz rozrzucania ulotek wzdłuż linii demarkacyjnej. W maju mają się również odbyć rozmowy wojskowe pomiędzy generałami z obu krajów.

Kim i Mun zgodzili się „prowadzić częste i szczere dyskusje na tematy kluczowe dla narodu koreańskiego” poprzez „regularne spotkania i bezpośrednie rozmowy telefoniczne” - czytamy w oświadczeniu. Ma to wzmocnić wzajemne zaufanie i wspomóc dążenia do poprawy dwustronnych relacji, jak również do pokoju, dobrobytu i zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego.

W piątek rano Mun przywitał Kima na granicy w strefie zdemilitaryzowanej, po czym obaj przywódcy przez prawie dwie godziny rozmawiali za zamkniętymi drzwiami w Domu Pokoju w Panmundżomie. Po południu wspólnie wzięli udział w ceremonii sadzenia sosny, która ma symbolizować pokój i dobrobyt na Półwyspie Koreańskim.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/km/PAP

____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 27.04.18

Godzina emisji: 15.09


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej