Szef MSZ: decyzja Donalda Trumpa ws. porozumienia z Iranem jest niezgodna z sugestią UE
- Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu z porozumienia nuklearnego została podjęta niezgodnie z sugestią UE - powiedział w środę szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodał, państwa Unii wspierają politykę Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, które przekonywały do utrzymania umowy z Iranem.
2018-05-09, 15:27
Posłuchaj
Pytany na konferencji prasowej w Rydze o komentarz do wypowiedzenia przez prezydenta USA Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z Iranem i przywrócenia amerykańskich sankcji na ten kraj, szef polskiej dyplomacji przyznał, że Polska i kraje UE spodziewały się tej decyzji.
Jak zaznaczył, została ona podjęta "niezgodnie z sugestią UE". - Trwają dyskusje pomiędzy samą UE a Iranem, czy porozumienie to mogłoby zostać utrzymane w formule ograniczonej, czyli bez Stanów Zjednoczonych; jeżeli tak, wówczas UE - były też takie deklaracje innych państw - nie nakładałaby sankcji - poinformował Czaputowicz.
Dodał, że sytuacja po ewentualnym wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego była przedmiotem dyskusji w ramach UE, m.in. na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych oraz konsultacji z wysoką przedstawiciel UE ds. międzynarodowych Federiką Mogherini. Ustalono wówczas - jak mówił minister - że państwa UE "będą wspierać politykę państw E3", czyli Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, które przekonywały Stany Zjednoczone do utrzymania porozumienia.
- Jesteśmy z drugiej strony za tym, żeby (...) (prowadzić) rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, bowiem należy dążyć do wypracowania wspólnej polityki świata zachodniego wobec Iranu. Rozumiemy pewne wątpliwości, obawy przedstawiane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych co do skuteczności tego porozumienia i pewną negatywną rolę, którą odgrywa Iran w swoim sąsiedztwie - oświadczył.
REKLAMA
mr
REKLAMA