"Nie byłoby sztandarowych reform PiS, gdyby nie otwartość samorządu"

Szef MSWiA Joachim Brudziński deklaruje, że rząd docenia rolę samorządów także we wsparciu kluczowych reform Prawa i Sprawiedliwości. Minister mówił o tym na Zamku Królewskim w Warszawie podczas uroczystości z okazji 25-lecia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. 

2018-05-29, 21:08

"Nie byłoby sztandarowych reform PiS, gdyby nie otwartość samorządu"

Minister Joachim Brudziński mówił, że Komisja jest miejscem otwartego dialogu i przykładem unikalnego rozwiązania nie tylko w skali europejskiej. Szef MSWiA dziękował samorządowcom za wsparcie rządowych reform. Zadaniem Komisji, będącej organem pomocniczym Rady Ministrów, jest między innymi opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących samorządu. 

- Współpraca z samorządem jest więc kluczowa przy wdrażaniu istotnych reform czy programów - przykładami są reforma edukacji czy program 500 plus. Trzeba to uczciwie powiedzieć. Nie byłoby sukcesu, nie byłoby wdrożenia tych sztandarowych reform rządu, gdyby nie współpraca i otwartość ze strony samorządów" - zapewnił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Minister Brudziński dodał również, że samorządy mogą liczyć na administrację centralną. Jak przypomniał, rząd udziela władzom lokalnym wsparcia w postaci promes finansowych wydawanych na niwelowanie skutków klęsk żywiołowych. 

- To dzięki współpracy z Państwem, jako państwo i jako rząd odnosimy sukces - mówił szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Minister docenił również współpracę przy wydawaniu funduszy europejskich, dodając, że w zarządzie samorządów pozostaje już 2/3 tych środków. - To model, który się sprawdza i jest przykładem dla wielu innych krajów w UE. W całej naszej polityce rozwojowej wykorzystujemy współpracę z samorządami do realizacji naszych programów rządowych, również ze środków krajowych - zaznaczył Jerzy Kwieciński, wymieniając takie programy jak Mieszkanie Plus czy Mosty Plus, będący częścią funduszu na rzecz rozwoju dróg lokalnych. 

Rolę Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w strukturach demokratycznego państwa chwalił również Wojciech Długoborski, wiceburmistrz gminy Chojna i współprzewodniczący Komisji. - Jej dorobek, systematyczna praca i doskonalenie form działalności dowodzą słuszności historycznie podjętych ustaleń i decyzji o wprowadzeniu tego rozwiązania do polskiego porządku prawnego. Jako samorządowcy liczymy na utrzymanie tej formy współpracy i jej rozwijanie - powiedział Wojciech Długoborski.

REKLAMA

Na Zamku Królewskim wręczono także nagrody w 15. edycji Konkursu o nagrodę im. profesora Michała Kuleszy na najlepsze prace naukowe dotyczące problematyki samorządowej. W kategorii doktoratów zwyciężyła Aleksandra Kania z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, zaś autorką najlepszej pracy magisterskiej została Sara Jagiełło z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej