Kolekcjonowanie dzieł sztuki. Jak wygląda praca antykwariusza?
– Znajomość języka łacińskiego i kultury klasycznej to bardzo ważna sprawa w pracy antykwariusza – powiedział kolekcjoner dr Wojciech Lizak. W audycji „Utracone, Odzyskane” rozmowa o poszukiwaniu, kolekcjonowaniu i sprzedawaniu dzieł sztuki.
2018-06-02, 14:00
Posłuchaj
Dr Wojciech Lizak jest właścicielem bogatych zbiorów dzieł sztuk. Na swojej drodze antykwarycznej spotkał się z bardzo cennymi artefaktami, które udało się rewindykować i sprawić, że wróciły do Polski. Jak sam przyznał, antykwariuszem jest od dziecka.
– Gdy miałem 6 lat, ojciec podarował mi na urodziny numizmat. Moje zbiory liczą ok. 5 tys. obiektów. Można je podzielić na pewne działy. Najbardziej dumny jestem z rękopisów i autografów, które udało mi się zgromadzić. Wśród nich jest m.in. list Adama Mickiewicza do Bohdana Zalewskiego oraz autograf wiersza Juliusza Słowackiego „Proroctwo”. Pod koniec lat 80. udało mi się odzyskać od Rosjan pierwsze wydanie poezji zawierającej „Konrada Wallenroda”, co stanowi klasykę polskiej literatury romantycznej – powiedział.
W latach 90. dr Wojciech Lizak zaobserwował nieprawdopodobny wysyp polskich monet na kolekcjonerskim rynku. Wśród nich pojawiały się bardzo cenne egzemplarze. Zdaniem historyka, były to monety, które niemieccy żołnierze zrabowali w czasie II wojny światowej z terytorium Polski.
– Znalazły się one w kieszeniach nie tylko funkcjonariuszy SS lub NSDAP, ale również zwykłych żołnierzy. Na jednej z aukcji w Lipsku kupiłem monetę zwaną klipą. Pochodziła ona z okresu panowania Zygmunta III Wazy. Zapłaciłem za nią kilkanaście tysięcy złotych. Nieopatrznie sprzedałem ją na jednej z moich pierwszych aukcji. Ostatnie notowania tej monety szacują jej wartość na 600 tys. złotych – dodał historyk.
REKLAMA
Audycję „Utracone, Odzyskane” prowadziła Magdalena Ogórek.
Polskie Radio 24/db
_____________________
Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 02.06.18
Godzina emisji: 13:37
REKLAMA