Wyprawka szkolna dla każdego ucznia. "Dobrze, że pojawiło się takie świadczenie"

W Dzień Dziecka premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie wyprawki dla uczniów. W ramach programu "Dobry Start" każdy uczeń dostanie 300 złotych dofinansowania na książki i pomoce dydaktyczne od 1 września. Na temat świadczeń materialnych dla polskich rodzin, które proponuje polski rząd, rozmawiali goście audycji” Kapitał i Praca”.

2018-06-02, 16:59

Wyprawka szkolna dla każdego ucznia. "Dobrze, że pojawiło się takie świadczenie"
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: MARIUSZ KAPALA / GazetA LUBUSKA/EASTNEWS

Posłuchaj

02.06.18 Grzegorz Sikora: „Program >>Dobry Start<< okaże się wsparciem dla wielu rodzin (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Rządowy program "Dobry start" został ogłoszony przez Mateusza Morawieckiego w połowie kwietnia. Program nie przewiduje kryterium dochodowego przy wypłacaniu wyprawki. Będzie ona przysługiwała od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia 20 roku życia. W przypadku osób legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności - do 24 lat.

– W odpowiedzi na pojawiające się głosy, które krytykują brak progu dochodowego, chciałabym powiedzieć, że negowanie rozwiązań służących zwiększeniu dostępu do edukacji, jest rzeczą dyskusyjną. Na pewno dobrze, że pojawiło się takie świadczenie. Część rodzin będzie mogła spokojnie kupić wyposażenie szkolne dla swoich dzieci. Z zapowiedzi ministerstwa wynika, że ma ono wyrównywać szanse. Jeżeli 300 dostaną wszyscy uczniowie, to jedynie zwiększą się szanse osób najbiedniejszych. Czy najbogatsi przeznaczą te pieniądze na cele edukacyjne? Nie wiem – powiedziała Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.

Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych zauważył, że bez wątpienia program „Dobry Start” jest wsparciem dla polskich rodzin, ale również sprawnym zabiegiem politycznym, co odzwierciedla się w rozpoczęciu przekazywania pieniędzy tuż przed startem kampanii do wyborów samorządowych.

– Nasza organizacja nie ma nic przeciwko uniwersalnemu wymiarowi tego programu. Uważamy, podobnie jak ministerstwo, że nie ma sensu, by dokładać kolejny ciężar administracyjny i dodatkowe wydatki finansowe na to, by decydować komu przyznać wyprawkę, a komu nie – wskazał.

REKLAMA

Audycję „Kapitał i Praca” prowadziła Anna Grabowska.

IAR/Polskie Radio 24/db

__________________

Data emisji: 02.06.18

REKLAMA

Godzina emisji: 15:37


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej