Paweł Mucha: nadszedł czas, aby oddać obywatelom głos ws. ustroju państwa
- Nadszedł czas, aby oddać obywatelom głos w kwestii najważniejszej, jaką jest potrzeba i kierunki zmiany ustroju naszego państwa - powiedział w Senacie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
2018-07-24, 09:35
Posłuchaj
Przedstawiając projekt postanowienia prezydenta ws. zarządzenia referendum ws. zmian w konstytucji w dniach 10-11 listopada na posiedzeniu senackiej komisji ustawodawczej, prezydencki minister zaznaczył, że propozycja Andrzeja Dudy "ma charakter bezprecedensowy". - Nikt dotychczas nie pytał Polaków o to, jakiej chcą konstytucji przed podjęciem prac nad projektem - wskazał.
- Po blisko 30 latach od odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności i po ponad 20 latach obowiązywania ustawy zasadniczej nadszedł czas, aby oddać obywatelom głos w kwestii najważniejszej, w kwestii fundamentalnej, jaką jest potrzeba i kierunki zmiany ustroju naszego państwa oraz obowiązków Rzeczypospolitej wobec swoich obywateli - podkreślił Mucha.
Jego zdaniem po 20 latach obowiązywania obecnej konstytucji "widać wiele dysfunkcji związanych z praktycznymi problemami jej stosowania". - A na gruncie naszych doświadczeń, czy to politycznych, czy prawnych - sporów kompetencyjnych, czy także tej znanej nam z praktyki kwestii określonych luk, które konstytucja zawiera, albo też niedookreślenia jej na poziomie przepisów - zaznaczył minister. Dotyczy to - jak mówił - "nie tylko kwestii funkcjonowania organów władzy publicznej, ale także problemu zagwarantowania przez państwo praw i wolności obywatelskich".
- Mając te okoliczności na uwadze w ub. roku, w czasie wystąpienia z okazji 226. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja prezydent zainicjował ogólnonarodową dyskusję nad nową konstytucją - wskazał wiceszef Kancelarii Prezydenta. Jak dodał, ich przebieg "utwierdził prezydenta w przekonaniu, że odpowiedź na pytanie, jakiej chcemy konstytucji, czy w ogóle dokonywać jej zmiany, czy dokonywać tej zmiany przez przyjęcie nowej ustawy zasadniczej, czy też poprzez jej nowelizację, wymaga bezpośredniej decyzji obywateli".
kad
REKLAMA