Posłowie za pozywaniem Niemiec z tytułu zbrodni wojennych. Będą wnioski o odszkodowania?

- Posłowie jednogłośnie poparli jednoznaczne stanowisko dla Trybunału Konstytucyjnego; będzie to, mam nadzieję, prowadziło do tego, że obywatele polscy będą mogli pozywać państwo niemieckie z tytułu zbrodni wojennych - powiedział w czwartek dziennikarzom Arkadiusz Mularczyk (PiS).

2018-07-26, 14:52

Posłowie za pozywaniem Niemiec z tytułu zbrodni wojennych. Będą wnioski o odszkodowania?

Posłuchaj

Sejmowa komisja ustawodawcza ws. immunitetu obcych państw. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sejmowa komisja ustawodawcza opowiedziała się w czwartek jednogłośnie za propozycją stanowiska Sejmu dla Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności przepisu dotyczącego immunitetu obcych państw, na podstawie którego, polski sąd bezwarunkowo musi odrzucić pozew w sprawach dotyczących zbrodni wojennych.

Jak zaznaczył po posiedzeniu komisji Mularczyk, który jest przewodniczącym zespołu parlamentarnego ds. niemieckich reparacji wobec Polski i jednym ze 100 posłów PiS, którzy jesienią zeszłego roku złożyli w tej sprawie wniosek do TK, "kluczowy będzie werdykt Trybunału, ale zrobiliśmy ważny krok".

- Jednogłośnie posłowie w komisji ustawodawczej przyjęli stanowisko, które jest jednoznaczne, że przepis Kodeksu postępowania cywilnego, który chroni państwa obce przed pozwami z tytułu zbrodni wojennych w Polsce jest niezgodny z polską konstytucją.

Na posiedzeniu komisji Mularczyk zwracał uwagę, że polskie orzecznictwo przez lata "blokowało ludziom dostęp do sądu" i głosiło, iż "na obecnym etapie rozwoju prawa międzynarodowego nie jest możliwe uchylenie immunitetu" obcych państw. - Kto, jak nie Polska, ma prawo do kształtowania prawa międzynarodowego. Jaki inny kraj w Europie był bardziej poszkodowany niż Polska? - pytał Mularczyk.

Arkadiusz Myrcha (PO) pytał natomiast, że czy sam fakt złożenia pozwu do sądu zobowiązuje "rząd niemiecki, o którym poseł Mularczyk mówi z taką zawziętością, a pomija rząd Federacji Rosyjskiej, (...) to zobowiązuje rząd niemiecki, że stanie się stroną postępowania?". Posłowie PiS odpowiadali, że ewentualny wyrok TK o niekonstytucyjności przepisu będzie dopiero "otwarciem drzwi" do realizacji praw procesowych przez polskich obywateli.

Wniosek posłów PiS oczekuje w TK na stanowisko prokuratora generalnego oraz na wyznaczenie terminu rozpatrzenia sprawy.

REKLAMA

ras

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej