MSZ: Jacek Czaputowicz rozmawiał z amerykańskimi kongresmenami o ruchu bezwizowym i bezpieczeństwie

- Bezpieczeństwo na obszarze transatlantyckim, rozszerzenie obecności sił amerykańskich w Polsce oraz przystąpienie do Visa Waiver Program (Program Ruchu Bezwizowego) był tematami wtorkowych rozmów szefa MSZ Jacka Czaputowicza w Warszawie z amerykańskimi kongresmenami - poinformował resort.

2018-07-31, 19:46

MSZ: Jacek Czaputowicz rozmawiał z amerykańskimi kongresmenami o ruchu bezwizowym i bezpieczeństwie

W komunikacie resort spraw zagranicznych poinformował, że we wtorek minister Czaputowicz spotkał się w Warszawie z sześcioma amerykańskimi kongresmenami. Delegacji kongresmenów przewodniczył szef podkomisji ds. środków budżetowych na działania Departamentu Stanu oraz operacji zagranicznych, republikanin Hal Rogers.

- Dyskusja poświęcona była sytuacji bezpieczeństwa na obszarze transatlantyckim i w naszym regionie. Minister i jego goście omówili także perspektywy współpracy polsko-amerykańskiej, w tym w zakresie wdrożenia decyzji NATO o wzmocnieniu zdolności odstraszania Sojuszu oraz rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce - czytamy w komunikacie MSZ.

- Poruszono także kwestie gospodarcze oraz sprawy bezpieczeństwa energetycznego i potrzebę zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych na obszarze Europy i naszego regionu. Rozmowa dotyczyła m.in. inicjatyw służących poprawie równowagi energetycznej, również poprzez eksport LNG do Europy - dodał resort.

W komunikacie MSZ podkreśliło, że Polska oraz USA podobnie oceniają kwestię dywersyfikacji i "nadmiernego uzależnienia Europy od dostaw gazu z Rosji" i zgadzają się, że powinno się przeciwdziałać takim projektom jak Nord Stream 2.

Rozmawiali o zniesieniu wiz

- W trakcie spotkania szef polskiego MSZ zwrócił szczególną uwagę na problematykę włączenia Polski do Visa Waiver Program. Zaapelował do kongresmenów o poparcie tej inicjatywy w Kongresie USA - poinformował resort.

Visa Waiver Program to program rządu Stanów Zjednoczonych, który pozwala obywatelom poszczególnych państw podróżować do tego kraju w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy. Spośród państw UE do programu nie zostały włączone jeszcze jedynie Polska, Rumunia, Bułgaria, Cypr i Chorwacja.

Wymogiem, który musi spełnić państwo ubiegające się o przystąpienie do programu jest m. in. wskaźnik liczby odmów wydania wizy do Stanów Zjednoczonych, który nie może przekroczyć 3 proc. spośród wszystkich złożonych wniosków. Dotyczy to amerykańskiego roku budżetowego: od 1 października do 30 września. W 2017 r. wskaźnik odmów dla obywateli polskich ubiegających się o wizy do USA wyniósł 5,9 proc.

ras

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej