Spada wartość kredytów walutowych, ale problem nie zniknął
W sejmie odbywa się spotkanie dotyczące problemu kredytów denominowanych oraz indeksowanych do walut obcych.
2018-08-17, 15:00
Posłuchaj
Zwiększenie wymogów kapitałowych wobec banków udzielających kredytów walutowych oraz zmiany w pomocy kredytobiorcom według Ministerstwa Finansów należą do najważniejszych działań instytucji państwa.
Wiceminister Finansów Piotr Nowak przypomniał efekty prac Komitetu Stabilności Finansowej czyli szefów najważniejszych instytucji finansowych w kraju. KSF zalecił między innymi zmiany w działalności funduszu wsparcia kredytobiorców.
Wyższe wymogi kapitałowe wobec części banków
Mają one służyć lepszemu wykorzystanie pieniędzy z funduszu oraz przeznaczenie części pieniędzy z funduszu na dobrowolne przewalutowanie kredytów. Jak powiedział wiceminister, prezydencki projekt zmian w funduszu realizuje postulaty Komitetu Stabilności Finansowej.
Zdaniem wiceministra jest ona zgodna z zaleceniami komitetu. Piotr Nowak przypomniał, że wobec banków, które mają w swoim portfelu kredyty w walutach obcych, stosowane są wyższe wymogi kapitałowe.
REKLAMA
Marcin Mikołajczyk z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił informacje dotyczącą kredytobiorców. Przypomniał on, że w szczytowym momencie w Polsce obowiązywało ponad 900 tysięcy kredytów denominowanych bądź indeksowanych do walut obcych. Obecnie takich zobowiązań jest około 580 tysięcy.
Chudszy portfel kredytów walutowych
W szczytowym momencie wartość tych kredytów sięgała 178 miliardów złotych. Obecnie jest nieco ponad 130 miliardów. Co roku, jak informuje przedstawiciel UKNF, portfel tak zwanych kredytów walutowych zmniejsza się o 7 procent.
O problemie kredytobiorców walutowych posłowie z komisji finansów publicznych rozmawiali także z przedstawicielami środowiska tzw. frankowiczów.
Prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak powiedział, że problem tak zwanych kredytobiorców walutowych nadal jest poważny.
REKLAMA
Cztery regulacje
Sejm zajmuje się obecnie czterema regulacjami dotyczącymi kredytobiorców walutowych. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.
Podkomisja rozpatruje też dwa poselskie projekty ugrupowania Kukiz 15 i PO oraz prezydencki projekt tak zwanej ustawy antyspreadowej.
Jak zapowiedział szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS) - jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców.
IAR, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA