Sygnalista – dobry pracownik czy donosiciel?

Kiedyś informowanie władz o zaobserwowanych nieprawidłowościach było uznawane za donosicielstwo. Ludzie w obawie przed ujawnieniem źródła informacji nie podpisywali się. Lata płyną. Dziś na świecie uważa się, że jest to właściwa postawa obywatelska. Osoby, które głośno mówią o zauważonych uchybieniach, określa się w Polsce mianem sygnalistów. Na ich temat rozmawiali gości magazynu „Sami o Sobie”.

2018-08-18, 16:07

Sygnalista – dobry pracownik czy donosiciel?
Zauważanie nieprawidłowości i mówienie o nich nie powinno być odbierane w kategoriach donosicielstwa, a postawy obywatelskiej, która służy również innym osobom.Foto: Pixabay

Posłuchaj

18.08.18 „Sami o Sobie”
+
Dodaj do playlisty

Wydawać by się mogło, że zauważanie i mówienie o czymś złym, co dzieje się dookoła nas, nie jest donosem, a informowaniem, które powinno służyć nam wszystkim. A jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście w Polsce osoby ujawniające przekręty, łamanie prawa i działanie na szkodę innych obywateli – są za to podziwiane?

Do powyższego problemu odnieśli się Katarzyna Batko-Tołuć z organizacji Watchdog Polska, Tomasz Oklejak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i dr Adam Kowalik z Uniwersytetu SWPS.  

Oprócz dyskusji w audycji również reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej „Sygnalisci”.

Audycję „Sami o Sobie” prowadził Paweł Wojewódka.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

------------------------

Data emisji: 18.08.18

Godzina emisji: 20.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej