Termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła to priorytety programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze, który ma poprawić jakość powietrza w Polsce, będzie realizowany przez 10 lat, do roku 2029, a jego budżet wyniesie 103 miliardy złotych.  

2018-09-13, 18:03

Termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła to priorytety programu Czyste Powietrze
Komisja Europejska proponuje rozwiązanie, zmierzające do stopniowego wycofywania bezpłatnych uprawnień do emisji CO2.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Anna Król wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którą rozmawiała Sylwia Zadrożna - mówiła w radiowej Jedynce o programie Czyste Powietrze i o tym, kto może ubiegać się o pieniądze z tego programu antysmogowego.
+
Dodaj do playlisty

Jak powiedziała w radiowej Jedynce Anna Król wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którą rozmawiała Sylwia Zadrożna - program jest długoterminowy a umowy można zawierać przez 10 lat. Skierowany -dodała - został głównie do osób fizycznych, czyli właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Co do wymiany?

Program obejmie około 3 milionów budynków istniejących i około miliona nowo budowanych, a pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła.

W tym wypadku można zaliczyć zakup i montaż mikro instalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych, które mogą zostać dofinansowane do 100 proc. (wyłącznie w formie pożyczki) oraz w przypadku budynków istniejących prace dotyczące zmniejszenia energochłonności budynku (ocieplenie ścian, wymiana okien i drzwi, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Mniej zamożni dostaną więcej

Dotacje będą udzielane według kryterium dochodowego, najmniej zamożni mogą liczyć na 90 procent, a najbardziej zamożni na 30 procent wsparcia. Nabór wniosków rozpocznie się jeszcze we wrześniu.

REKLAMA

Sylwia Zadrożna, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej