Początek tygodnia na zachodnich giełdach pod znakiem spadków
Trwa wyprzedaż akcji na giełdach na Zachodzie - od spółek surowcowych po motoryzacyjne. Inwestorów straszy powracający coraz częściej temat eskalacji napięcia w handlu USA-Chiny - twierdzą maklerzy
2018-09-17, 10:31
Indeks Stoxx 600 zniżkuje o 0,2 proc. Tanieją akcje spółki surowcowej Glencore - o 1,8 proc., a Daimler zniżkuje o 1,8 proc. w reakcji na odnowienie obaw o eskalację napięć w handlu pomiędzy dwoma supergospodarkami - USA a Chinami.
Mocno zyskują za to walory detalisty H&M - aż 9,5 proc., najwięcej od 2008 r., po zanotowaniu w III kw. mocniejszej sprzedaży od prognoz analityków.
Kolejne cła na import z Chin?
Giełdy w Europie zakończyły ubiegły tydzień w najlepszej kondycji od końca lipca po tym, jak na rynku pojawiły się informacje, że grupa przedstawicieli amerykańskiej administracji, na czele z ministrem finansów Stevenem Mnuchinnem, wysłała zaproszenie do swych chińskich odpowiedników, z prośbą o ponowne podjęcie negocjacji w sprawie wymiany handlowej.
WSJ napisał, że prezydent USA Donald Trump zamierza ogłosić wprowadzenie nowych ceł na towary z Chin o łącznej wartości 200 mld dolarów. Nowe taryfy mają być w przedziale 10-25 procent. Takie postępowanie USA może skłonić chińskich przedstawicieli handlowych do odmówienia udziału w negocjacjach z USA.
"W tej chwili takim głównym tematem dla rynków pozostaje sprawa negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami" - ocenił Ulrich Urbahn, szef ds. strategii multi-asset i badań w Joh Berenberg Gossler & Co. KG we Frankfurcie.
"Szczególnie ważne tu będzie jak teraz zareagują Chiny, bo rozważają one odrzucenie oferty rozmów z USA" - dodał.
Unia a Brexit
"Poza tym ważne są dalsze informacje na temat Brexitu" - powiedział analityk.
W środę w Salzburgu ma dojść do spotkania europejskich liderów m.in. w sprawie granicy Irlandii Północnej po Brexicie.
Podczas nieformalnego szczytu UE w Salzburgu brytyjska premier Theresa May ma przedstawić liderom szczegóły ustalonej w lipcu tzw. propozycji z Chequers, zakładającej bliską współpracę Wielkiej Brytanii z UE ws. kontroli celnej, a także zachowanie swobodnego przepływu dóbr i towarów rolniczych.
Eksperci oceniają, że najpoważniejszą różnicą w negocjacjach jest ustalenie przyszłego statusu prawnego Irlandii Północnej, który pozwoliłby na uniknięcie powrotu tzw. twardej granicy między tą częścią Zjednoczonego Królestwa a Irlandią.
W Azji też spadki
W Azji przez giełdy postępuje wyprzedaż akcji. W Chinach wskaźnik SCI w dół o 1,04 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zniżką o 1,30 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na minusie o 0,67 proc. W Indiach Sensex spada o 1,14 proc.
REKLAMA
PAP, ak, NRG
REKLAMA