Wybory samorządowe 2018: nie przebywasz w miejscu zameldowania, a chciałbyś zagłosować? Wyjaśniamy, co trzeba zrobić

Ponad 30 milionów osób jest uprawnionych do głosowania w zbliżających się wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października (I tura) i 4 listopada (II tura). Ci, którzy nie będą mogli głosować w miejscu zameldowania, będą mieli utrudnione zadanie. 

2018-10-15, 12:28

Wybory samorządowe 2018: nie przebywasz w miejscu zameldowania, a chciałbyś zagłosować? Wyjaśniamy, co trzeba zrobić
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: andibreit/Pixabay

Posłuchaj

Krzysztof Lorentz: w przypadku odmowy w tej sprawie można wnieść skargę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Krajowe Biuro Wyborcze przypomina, że przed wyborami samorządowymi nie należy zwlekać z wpisaniem się do stałego rejestru wyborców. Dotyczy to osób chcących głosować 21 października, ale które są zameldowane na pobyt stały w innym miejscu niż faktycznie stale zamieszkują lub nie mają nigdzie stałego meldunku. 

Jak mówi Polskiemu Radiu Krzysztof Lorentz, dyrektor w KBW, przewidziana jest możliwość złożenia wniosku o wpisanie do rejestru wyborców w miejscu faktycznego zamieszkania. 

- Taki wniosek składa się w urzędzie gminy i w terminie 3 dni organ prowadzący rejestr wyborców wydaje decyzję w tej sprawie, wpisując wyborcę do rejestru, jeżeli potwierdzi się to, że ten wyborca rzeczywiście stale mieszka w danej gminie - wyjaśnia Krzysztof Lorentz. 

Jak dodaje, urząd ma obowiązek sprawdzić czy wyborca ma prawo wyborcze w danej gminie. Sam wniosek nie wystarczy - trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające np. długoterminowy wynajem mieszkania, pracę lub inny stały związek z miejscem, w którym chcemy głosować. 

REKLAMA

Wpisy do stałego rejestru wyborców nie są związane z konkretnymi wyborami. Dlatego wniosek o wpisanie do stałego rejestru wyborców można złożyć w każdym czasie, ale żeby móc uczestniczyć w wyborach samorządowych 21 października KBW radzi, by nie robić tego na ostatnią chwilę. Urząd ma bowiem 3 dni na wydanie decyzji po złożeniu wniosku o wpis, a jeśli nasze dokumenty zostaną odrzucone, to wtedy można zaskarżyć decyzję do sądu rejonowego. 

- A więc nie należy tego robić w przeddzień głosowania czy dwa dni przed dniem głosowania. Już w tej chwili wyborcy powinni takie sprawy pilnie załatwiać, jeśli chcą głosować w najbliższych wyborach - zaznacza Krzysztof Lorentz. 

Krajowe Biuro Wyborcze podkreśla, że w wyborach samorządowych zameldowanie na pobyt czasowy nie jest podstawą do głosowania w danym miejscu. Ponadto urzędy gmin nie wydają zaświadczeń umożliwiających udział w głosowaniu w dowolnym miejscu tak jak przy okazji innych wyborów.

REKLAMA

kad, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej