Wybory samorządowe 2018: specjalne uprawnienia dla osób niepełnosprawnych

Przepisy wyborcze przyznają specjalne uprawnienia i ułatwienia osobom niepełnosprawnym chcącym wziąć udział w głosowaniu 21 października (I tura) i 4 listopada (II tura). 

2018-10-15, 12:25

Wybory samorządowe 2018: specjalne uprawnienia dla osób niepełnosprawnych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay/stevepb

Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą zagłosować w wyborach, mogą skorzystać z kilku udogodnień. Pierwszym z nich jest możliwość głosowania poprzez pełnomocnika, który figuruje w rejestrze wyborców dla konkretnej gminy. Kolejną opcją jest głosowanie korespondencyjne. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza „zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca niepełnosprawny zgłasza komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów” czyli do 8 października. 

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy jednocześnie ponownego głosowania (tzw. II tura) w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może go zgłosić po dniu pierwszego głosowania - najpóźniej do 25 października br.


REKLAMA

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej