Tydzień-Świat. Europa 100 lat po I wojnie światowej

- Skala zniszczeń i upływu krwi była gigantyczna - powiedział w audycji Tydzień-Świat prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej, odnosząc się do I wojny światowej. W Polskim Radiu 24 o tym globalnym konflikcie, a także jego konsekwencjach mówił również dr hab. Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. 

2018-11-11, 14:02

Tydzień-Świat. Europa 100 lat po I wojnie światowej
Współczesne granice państw Europy Środkowej. Foto: Pixabay (domena publiczna)

Posłuchaj

11.11.18 Tydzień-Świat. Europa 100 lat po I wojnie światowej
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywali goście Polskiego Radia 24, pojawienie się Polski na mapie świata, po 123 latach zaborów, to efekt nie tylko woli odtworzenia państwa przez naszych przodków, ale także sytuacji politycznej po I wojnie światowej. - Z punktu widzenia Brytyjczyków, którzy całą swoją politykę w Europie prowadzili według zasady utrzymywania równowagi sił, porażka Niemiec oznaczała wzrost znaczenia Francji, która była głównym konkurentem Londynu, m.in. w wymiarze kolonializmu - tłumaczył dr hab. Aleksander Gubrynowicz. - Dodatkowo, gdyby w Rosji do władzy doszły inne siły, przewidywalne systemowo, a nie bolszewicy, to nie wiem czy ktokolwiek w Wersalu by się upierał przy Polsce. Francuzi byli niejako zmuszeni do postawienia na Polskę. Bolszewizm poczynił daleko idące postępy w Rosji, Paryż poczytywał to jako zagrożenie własnych interesów w regionie. Gdyby Francuzi mieli inne opcje, nie mam wątpliwości, że wycofaliby swoją zgodę na podtrzymywanie niepodległości nie tylko Polski, ale także innych państw naszego obszaru - podkreślał ekspert z ISP PAN. 

Prof. Piotr Grochmalski zauważył, że podczas lat zaborów państwa, które zagarnęły obszary Rzeczpospolitej, zgodnie marginalizowały Polaków. Ekspert zaznaczył, że warunkiem koniecznym do rozmów na temat odbudowy polskiej państwowości był konflikt między wszystkimi zaborcami. Niebagatelne znaczenie miała także wola samych Polaków do odtworzenia Rzeczpospolitej. - Trzy obszary były zarządzane tak, by polski żywioł nie odgrywał żadnej roli politycznej. Tak, by wola odrodzenia została zminimalizowana - pointował prof. Grochmalski. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Paweł Lekki

REKLAMA

Polskie Radio 24/zz

-------------------------

Data emisji: 11.11.18

Godzina emisji: 13.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej