"Jest to czas wygranej walki z falą powodziową"

Fala kulminacyjna na Wiśle w sobotę po południu dotrze do Tczewa (Pomorskie). Według prognoz jej wysokość w tym miejscu wyniesie ok. 990 cm i będzie o ponad 50 cm niższa od stanu zanotowanego w maju. Fala ma przepływać przez województwo 1,5 doby.

2010-06-11, 16:40

"Jest to czas wygranej walki z falą powodziową"

W ciągu ostatniej doby nigdzie nie doszło do przerwania wałów, nie poszerzyła się też w znacznym stopniu powierzchnia terenów zalanych. Można powiedzieć, że jest to czas wygranej walki z falą powodziową - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller.

Miller poinformował, że fala powodziowa na Wiśle przeszła przez Zalew we Włocławku i zmierza w kierunku Torunia i Bydgoszczy. - Nie czyni po drodze żadnych szkód. Zalew Włocławski jest już wypełniony, ale na razie nie stanowi to żadnego zagrożenia dla terenów poniżej tego zalewu - powiedział minister.

Poziom wody

Fala powodziowa na Wiśle zbliża się do Chełmna. Fala na Odrze mija Cigacice, do Bałtyku ma dotrzeć 17-18 czerwca.  Wisła podczas kulminacji fali ma osiągnąć w Chełmnie 785 cm o godzi. 15, w Grudziądzu 780 cm  o godz. 18, w Tczewie 790 w sobotę o godz. 13.

Poziom wody w Tczewie wynosi obecnie 936 cm i o 116 cm przekracza stan alarmowy.

Nowak poinformował, że na wodowskazach obserwowany jest wzrost poziomu wody w Wiśle. Stany alarmowe przekroczone są już w Korzeniewie (o 90 cm), Gdańskiej Głowie (o 113 cm), Przegalinie (o 112 cm) i Świbnie (19 cm).

Podczas najbliższej doby prognozowane są dalsze wzrosty stanów Wisły. Odpływ wody ze zbiornika we Włocławku wynosi obecnie 5195 metrów sześciennych na sekundę (w maju było 6800 metrów sześciennych na sekundę) i - jak zapewniają specjaliści - nie powinien być już zwiększany.

Prognozy na najbliższe dni

REKLAMA

W woj. pomorskim w pełnej gotowości pozostają służby odpowiedzialne za zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Na bieżąco kontrolowany jest stan wałów. Specjaliści z Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oceniają ich stan jako stabilny. Korzystne są również prognozy hydrologiczno-meteorologiczne. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie przewiduje się większych utrudnień w odpływie wody do Bałtyku.

Przeprowadzone do tej pory badania chemiczne i bakteriologiczne wody wiślanej oraz pomorskich kąpielisk nie wykazały zwiększonych stężeń zanieczyszczeń i bakterii.

W siedmiu nadwiślańskich powiatach w dalszym ciągu obowiązuje alarm powodziowy oraz rozporządzenie wojewody zakazujące osobom postronnym wstępu na wały przeciwpowodziowe.

sm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej