Silny wiatr, zawieje śnieżne, oblodzenia. Ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą

W kilku województwach panują warunki atmosferyczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. IMGW wydał ostrzeżenia dla Polski północnej i południowej. Na północy będzie wiał silny wiatr, w górach grożą zawieje śnieżne. Na tych terenach wystąpi też oblodzenie.

2019-01-02, 21:00

Silny wiatr, zawieje śnieżne, oblodzenia. Ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Ioana Catalina E

Posłuchaj

Hydrolog Grzegorz Walijewski o ostrzeżeniach przed intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniem i silnym wiatrem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W woj. zachodniopomorskim ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują we wszystkich powiatach nadmorskich. W woj. pomorskim ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem i pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązują w powiatach wejherowskim, puckim, nowodworskim, w Gdyni, Sopocie i Gdańsku.

Alert pierwszego stopnia dotyczący silnego wiatru i oblodzenia obowiązuje w Słupsku i w powiatach słupskim, lęborskim, kartuskim, gdańskim, tczewskim, malborskim, sztumskim i kwidzyńskim. Natomiast alert dotyczący samego oblodzenia dotyczy powiatów starogardzkiego, kościerskiego, chojnickiego, człuchowskiego i bytowskiego.

W woj. warmińsko-mazurskim ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla całego województwa oprócz trzech powiatów wschodnich. W woj. kujawsko-pomorskim w części środkowej i północnej obowiązuje alert pierwszego stopnia dotyczący oblodzenia. Natomiast w woj. dolnośląskim ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązują w całym województwie oprócz powiatów przygranicznych oraz Wrocławia i powiatów trzebnickiego, milickiego i oleśnickiego.

W opolskim i śląskim ślisko będzie wszędzie oprócz północnej części. Z kolei w woj. śląskim w powiatach cieszyńskim, Bielsku-Białej, bielskim oraz żywieckim obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, zaś pierwszego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Ostrzeżenia te obowiązują też w południowej części woj. małopolskiego oraz we wszystkich powiatach przygranicznych woj. podkarpackiego.

W woj. małopolskim w części północnej i środkowej IMGW wydał alert pierwszego stopnia dotyczący oblodzenia, podobnie w północnej i środkowej części woj. podkarpackiego.

Posypie śniegiem

W nocy temperatura w całym kraju spadnie poniżej zera. Na południu Polski termometry wskażą minus 8 stopni i tam będzie najzimniej. Jak powiedział Mateusz Barczyk z IMGW ostrzeżenia przed opadami śniegu, oblodzeniem i silnym wiatrem dotyczą głównie województw północnych i południowych.

REKLAMA

- Nad samym morzem prędkość wiatru sięga 90 kilometrów na godzinę. Pojawiły się też ostrzeżenia dotyczące oblodzenia. Z kolei na Pogórzu Karpackim wydano ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu - mówił Mateusz Barczyk.

W ciągu ostatniej doby z powodu wychłodzenia organizmu zmarły dwie osoby. Do zamarznięć doszło w województwach: mazowieckim i wielkopolskim. 
Śnieg będzie intensywnie padał na południu kraju. Tam może spaść do 50 centymetrów śniegu. Wszystkie ostrzeżenia będą obowiązywać do jutra.
W nocy najzimniej będzie na Podhalu, temperatura wyniesie - 8 stopni, na Suwalszczyźnie - 5 , a najcieplej na zachodzie - 0 stopni.

Opady i silny oraz porywisty wiatr powodować będą zawieje i zamiecie śnieżne, miejscami również ograniczające widzialność. Najsilniejszych porywów wiatru, szczególnie w nocy ze środy na czwartek, spodziewać się można na Pomorzu Wschodnim. Wiatr może wówczas osiągnąć prędkość do 95 km/h. 

Woda w rzekach może przekroczyć stany alarmowe

Bardzo silny wiatr z kierunków północnych powoduje sztorm na morzu. Jak mówi hydrolog Grzegorz Walijewski na 13 stacjach morskich przekroczone są stany alarmowe, gdzie miejscami sięga 58 centymetrów, tak jak na przykład we Władysławowie. 

REKLAMA

Już teraz stan alarmowy został przekroczony na jednej stacji wodowskazowej rzek Przymorza o 52 cm na Martwej Wiśle na stacji Gdańsk–Sobieszewo i na ośmiu stacjach wodowskazowych morskich. Stan ostrzegawczy przekroczony został natomiast na czterech stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, jednej w dorzeczu Odry, jednej stacji wodowskazowej rzek Przymorza i pięciu stacjach morskich. 

"W ciągu najbliższych godzin obserwowane będą dalsze wzrosty i wahania stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych. Obserwowane będą także kolejne przekroczenia stanów alarmowych, w szczególności na Bałtyku oraz w obrębie Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego. Przewiduje się również dalszy rozwój zjawiska cofki w odcinkach ujściowych rzek, głównie na Żuławach i na Mierzei Wiślanej. Tam wzrosty stanu wody możliwe są do profilu Żukowo na Jeziorze Drużno. Przewiduje się utrzymywanie stanów alarmowych i ostrzegawczych do wieczornych i nocnych godzin do piątku" - informuje IMGW.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej