Czego nie wiesz o zimie? Zobacz 9 zadziwiających faktów
Czy można chorobliwie bać się śniegu? Ile mierzył największy bałwan na świecie? Jak duży może być płatek śniegu? Przedstawiamy 9 zimowych faktów i rekordów, o których na pewno nie słyszałeś.
2019-01-09, 20:01
Fakt 1
Istnieje taka choroba jak chionofobia, czyli paniczny lęk przed śniegiem. Osoby zmagające się z tą przypadłością boją się, że śmiertelnie ugrzęzną w śniegu, będą nim zasypane lub, że opady śniegu spowodują fatalny wypadek. Czym objawia się chionofobia? Chorzy obsesyjnie sprawdzają prognozę pogody, nie wychodzą z domu, gdy spadnie śnieg, a nawet, w ekstremalnych wypadkach, żyją w poczuciu nadchodzącej zgłady i dostają ataków paniki.
Fakt 2
W grudniu, który jest najmniej słonecznym miesiącem, każdy z nas z utęsknieniem wypatruje na niebie nawet najmniejszych promyków słońca. Tymczasem, to właśnie w grudniu, kiedy za oknami ciemno i ponuro, nasza planeta znajduje się najbliżej słońca.
Fakt 3
Jak podaje księga rekordów Guinnessa, największy płatek śniegu spadł 28 stycznia 1887 roku w Fort Keogh w Montanie. Gigant wśród płatków miał 38 centymetrów szerokości i 20 centymetrów grubości.
Fakt 4
Prawie 35 metrów wysokości – tyle miał najwyższy bałwan, jakiego do tej pory ulepiono. Olbrzym powstał w lutym 1999 roku, w mieście Maine w Stanach Zjednoczonych.
REKLAMA
W tym roku, w chińskim miasteczku Harbin ulepiono 20 metrowego bałwana, któremu trochę brakowało do rekordu, ale trzeba przyznać, że i tak robił wrażenie.
Fakt 5
Najwięcej związków rozpada się… zimą. Z badań wynika, że większość par rozstaje się w okresie między świętami Bożego Narodzenia a walentynkami. Powodem jest stres związany z przygotowaniami do świąt, mała ilość promieni słonecznych i niskie temperatury, przez które łapiemy ''doła''.
REKLAMA
Fakt 6
Jedną z niewielu roślin kwitnących zimą jest ''chinese plum'' czyli japońska morela rosnąca w Chinach, Japonii i na Tajwanie. Kwiaty pojawiają się na drzewku już na początku stycznia. Są symbolem piękna i nadziei.
REKLAMA
Fakt 7
W całej historii zimowych igrzysk olimpijskich nigdy nie zdarzało się tak, aby ich organizatorem było któreś z państw leżących na południowej półkuli. Co ciekawe, jak do tej pory tylko Argentyna (bezskutecznie) próbowała się ubiegać o prawa do ich organizacji. Problemem są jednak warunki atmosferyczne panujące w tym kraju.
Średnia roczna temperatura w miejscowości Ushuaia, najbardziej wysuniętym na południe argentyńskim miasteczku, wynosi 5,7 stopni Celsjusza. Najchłodniejszym miesiącem jest lipiec (1,5 stopnia), a najcieplejszym styczeń (9,4 stopnia).
REKLAMA
Fakt 8
Narzekamy na zimno, jak tylko na termometrze pojawi się temperatura poniżej zera. Tymczasem najniższa temperatura została zanotowana na stacji Wostok na Antarktydzie 21 lipca 1983 roku, gdzie termometry pokazały -89,20 stopnia Celsjusza.
Fakt 9
Rekord w liczbie aniołków na śniegu został ustanowiony w 2004 roku w Ontario. Dzieci z kilkunastu szkól zebrały się w jednym miejscu i wspólnie odrysowały 15 851 śnieżnych aniołów.
Barbara Szczypiór
REKLAMA
REKLAMA