Jarosław Szarek: w 2019 r. upamiętnimy m.in. 30-lecie upadku komunizmu i 80-lecie wybuchu wojny

- 30-lecie wyborów 4 czerwca 1989 r. oraz 80-lecie wybuchu II wojny światowej to jedne z najważniejszych rocznic, które w 2019 r. upamiętni IPN - zapowiada prezes Instytutu Jarosław Szarek. IPN przypomni też bohaterską młodzież, która po wojnie opierała się komunizmowi.

2019-01-13, 13:59

Jarosław Szarek: w 2019 r. upamiętnimy m.in. 30-lecie upadku komunizmu i 80-lecie wybuchu wojny

Mam nadzieję, że 2019 rok będzie spokojniejszy biorąc pod uwagę ubiegłoroczne zamieszanie wywołane na świecie, głównie w Izraelu i w USA, reakcją na nowelizację ustawy o IPN. To był trudny czas, który - nie ukrywam - wybił nas na kilka miesięcy z przygotowań do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale wyciągnęliśmy z tego wnioski i tworzymy zespół naukowców, który zajmuje się II wojną światową, a szczególnie relacjami polsko-żydowskimi - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.

Prezes IPN dodał, że "PRL - w którym czasami udawało się wywalczyć obszary wolności - był zaprzeczeniem niepodległej Polski". - Niestety i dzisiaj mamy przejawy niepokojącego braku wrażliwości na zło komunizmu. Mam na myśli cofnięcie procesu dekomunizacji przestrzeni publicznej w Warszawie - mówił. 

30-lecie wyborów i 80-lecie wybuchu wojny

Jarosław Szarek przyznał, że "4 czerwca 1989 roku to jedna z ważniejszych dat w naszej drodze do wolności". - Tego dnia miliony Polaków skorzystały z szansy jaką dały im wybory kontraktowe, uczyniły z nich plebiscyt przeciwko komunizmowi, przeciwko ekipie stanu wojennego. Początek ostatniego etapu końca komunizmu. Wybory do Senatu były wolne, ale na te parlamentarne trzeba było czekać jeszcze półtora roku - stwierdził.

Prezes IPN odniósł się także do 80-lecie wybuchu II wojny światowej. 

REKLAMA

Dla IPN 80. rocznica wybuchu wojny jest szczególnie ważna ze względu na zadanie Instytutu, w którego ustawie preambuła mówi o potrzebie zachowania pamięci o "ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu". Trzeba przypomnieć planową zagładę naszych elit, dokonywaną od pierwszych dni niemieckiej i sowieckiej okupacji, co symbolizują Katyń i Palmiry. W działaniach edukacyjnych skupimy się na ofiarach Akcji AB, Intelligenzaktion, i osobach zasłużonych w walce o niepodległość 1918-21, a potem mordowanych od początku II wojny światowej. Nie zapomnimy również pokazać jak wyglądały zbrodnie Holokaustu - powiedział.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej