Koniec sporu macedońsko-greckiego. Macedonia bliżej UE i NATO
- Władze w Skopje skupiały się przede wszystkim na rozwiązaniu problemu z Grecją i podpisaniu porozumienia. Natomiast reformy w kraju przebiegały bardzo powoli - mówiła o sytuacji w Macedonii Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. Grecki parlament poparł porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej.
2019-01-26, 20:16
Posłuchaj
Od czasu ogłoszenia przez tę byłą jugosłowiańską republikę niepodległości w 1991 r. władze w Atenach protestowały przeciwko używaniu przez nią nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków. Z tego powodu Grecja blokowała starania Skopje o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO. Zgodnie z umową, która została już zatwierdzona przez stronę macedońską, Ateny mają wycofać swój sprzeciw wobec akcesji północnego sąsiada.
- Przeszkody zewnętrzne zostały usunięte. Główny nacisk pójdzie teraz na reformy wewnętrzne, przygotowanie do członkostwa w UE. Macedonia bardzo liczy na to, że w czerwcu tego roku otworzy negocjacje - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Marta Szpala.
"To historyczna decyzja" - w ten sposób sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skomentował zakończenie sporu między Grecją a Macedonią o nazwę byłej jugosłowiańskiej republiki.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 jest też szansa na szybkie członkostwo Macedonii w NATO. - To kwestia roku, maksymalnie dwóch - dodała. Marta Szpala zwróciła również uwagę, że w tej sprawie będzie protestowała Rosja, która wiele zainwestowała w sabotowanie porozumienia Macedonii z Grecją.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Renik.
Data emisji: 26.01
Godzina emisji: 19.47
REKLAMA
REKLAMA