Adam Bielan: sprawa restytucji mienia dla obywateli amerykańskich jest zamknięta

2019-02-14, 12:01

Adam Bielan: sprawa restytucji mienia dla obywateli amerykańskich jest zamknięta
Wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Foto: PAP/Piotr Polak

- Jeśli chodzi o kwestię restytucji mienia dla obywateli amerykańskich to ona jest regulowana umową polsko-amerykańską z 1960 r. i ta sprawa jest zamknięta - mówił w czwartek radiowej Jedynce wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Bielan był pytany o słowa sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który powiedział we wtorek: "Doceniamy znaczenie rozwiązywania niezałatwionych spraw związanych z przeszłością i namawiam moich polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności".

Bielan zaznaczył, że dyskusja dotycząca kwestii reprywatyzacji mienia dla obywateli amerykańskich "wciąż się w Polsce toczy". - Jeśli chodzi o kwestię restytucji mienia dla obywateli amerykańskich to ona jest regulowana umową polsko-amerykańską z 1960 r. i ta sprawa jest zamknięta (...). Rząd Stanów Zjednoczonych w 1960 r. wziął na siebie wszystkie roszczenia w tej sprawie - stwierdził Bielan.

Dodał, że Polska jest jednym z niewielu krajów regionu, który ma nieuregulowaną kwestię reprywatyzacji. - Taka jest smutna prawda. W wyniku weta prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 2000 r. my do dzisiaj mamy nieuregulowaną kwestię reprywatyzacji. Prędzej czy później będziemy musieli ją uregulować. Ale to dotyczy przede wszystkim polskich obywateli. Mówię o tym, że wtedy przyjęto ustawę w tej sprawie. Przegłosował parlament - Sejm i Senat - a prezydent ją zawetował - mówił wicemarszałek Senatu.

Mike Pompeo przebywa w Warszawie w związku z konferencją poświęconą problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, której uczestniczą delegacje z kilkudziesięciu krajów. Konferencja rozpoczęła się w środę wieczorem od uroczystej kolacji na Zamku Królewskim.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej