Wystawa "Tadeusz Rolke. Fotografie Warszawskie" w Domu Spotkań z Historią
- Emocje, które wiążą się z tymi zdjęciami, to radość fotografowania. Jeśli fotograf jej nie odczuwa, to mu bardzo współczuję – mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Rolke. W audycji o twórczości artysty w mówiła także Anna Brzezińska, współkuratorka warszawskiej wystawy.
2019-03-26, 23:31
Posłuchaj
To pierwsza tak duża prezentacja warszawskich fotografii Tadeusza Rolke. Wielowątkowa opowieść o stolicy lat 50. i 60. − od obrazów zrujnowanego po wojnie miasta, odbudowującego się w socrealistycznym gorsecie, poprzez reportaże z życia mieszkańców, fascynację modą, pięknymi dziewczynami i skuterami lambretta, po zapis życia artystycznego i towarzyskiego, portrety ludzi kultury i sztuki. Z tymi obrazami kontrastują zdjęcia komunistycznych polityków, propagandowych haseł i portretów Marksa widocznych w krajobrazie miasta.
Tadeusz Rolke mówił o swoich inspiracjach. - Zachodnia fotografia była wówczas wzorcem dla mnie i moich kolegów. Tego typu fotografia była najszerzej uprawiana przez redakcję tygodnika "Świat", gdzie działała najsilniejsza grupa fotoreporterów w Polsce. Mnie przyjęto do "Stolicy", która miała świetnych fotografów architektury, ale potrzebowała też zdjęcia ludzi. To było moje zadanie – mówił Tadeusz Rolke.
Kuratorki wystawy, Anna Brzezińska i Małgorzata Purzyńska, wspólnie z autorem wysekcjonowały z jego bogatego archiwum ponad sto pięćdziesiąt prac. – Wybór zdjęć był prawdziwą przyjemnością, trudność polegała tylko na tym, że chciałyśmy pokazać dużo więcej prac, niestety przestrzeń galerii nie pozwoliła na to. Wspólnym mianownikiem wystawy są warszawskie zdjęcia z lat 50-tych i 60-tych. Żałuję także, że nie mogłyśmy do wystawy włączyć innych, wspaniałych fotografii robionych w innych miejscach – podkreśliła Anna Brzezińska.
Jednym z eksponatów wystawy jest pierwszy aparat Tadeusza Rolke, Zeiss Ikon, kupiony w 1944 roku, który przetrwał Powstanie Warszawskie, po wojnie zaginął, by odnaleźć się po latach.
REKLAMA
Wystawa w Domu Spotkań z Historią mieszczącym się na ulicy Karowej 20 w Warszawie, potrwa do 09.06.2019.
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiała Iga Niewiadomska.
PR24/ka
REKLAMA
____________________
Data emisji: 26.03.2019
Godzina emisji: 22:06
REKLAMA