Były premier Waldemar Pawlak zeznaje przed sejmową komisją śledczą ds. VAT

- Ministerstwo Gospodarki nie proponowało rozwiązań związanych z uszczelnianiem VAT - zeznał były szef resortu Waldemar Pawlak. Polityk odpowiadał na pytania posłów z komisji śledczej do spraw wyłudzeń tego podatku. Przez pięć lat pełnił funkcję ministra gospodarki, był też wicepremierem w gabinecie Donalda Tuska.

2019-04-04, 14:00

Były premier Waldemar Pawlak zeznaje przed sejmową komisją śledczą ds. VAT

Posłuchaj

Sejmowa Komisja Śledcza ds. podatku VAT przesłucha dziś dwóch świadków (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Przeciwdziałanie przestępczości podatkowej było domeną Ministerstwa Finansów; resort gospodarki zajmował się innymi sprawami - mówił w trakcie czwartkowego przesłuchania przed sejmową komisją śledczą ds. VAT b. wicepremier i minister gospodarki w rządzie PO-PSL Waldemar Pawlak.

- Sprawy dotyczące przeciwdziałania przestępczości podatkowej to była domena Ministerstwa Finansów - podkreślał wielokrotnie Pawlak, pytany przez przewodniczącego komisji Marcina Horałę (PiS) o sprawę przeciwdziałania nadużyciom związanymi z VAT m.in. w handlu złomem, stalą oraz prawami do emisji CO2.

Dopytywany o działania przeciwdziałające wyłudzeniom przy handlu prawami do emisji CO2, zaznaczył, że resort gospodarki zajmował się sprawą przydziału praw dla poszczególnych branż, a nie odwróconym VAT.

Powiązany Artykuł

Perkins 663.jpg
Komisja ds. VAT. Przesłuchano szefa wywiadu skarbowego w resorcie finansów

- Ministerstwo Gospodarki nie miało w centrum uwagi spraw związanych ze szczegółowym analizowaniem spraw związanych z poszczególnymi podatkami. (...) Być może pojawiały się dyskusje dotyczące wpływów (z podatku VAT - przyp. red.), ale nie przypominam sobie żadnych dyskusji, które byłyby związane ze wspólnymi zadaniami Ministerstwa Gospodarki i Finansów - podkreślał. Dodał, że dyskusje takie były natomiast prowadzone, jeśli chodzi o opcje walutowe.

Horała pytał także Waldemara Pawlaka m.in. o alarmujące listy firm z branży stalowej, w tym listy kierowane bezpośrednio do resortu gospodarki i interwencję w tej sprawie. Przesłuchiwany powtórzył, że sprawy takie były przekazywane do resortu wiodącego - czyli MF, gdyż "to on był właściwy w kwestiach minimalizowania zagrożeń".

Pawlak wyraził też opinię, że wprowadzenie odwróconego VAT "nie zawsze się sprawdza w dłuższej perspektywie, gdyż następuje migracja przestępczości do innych obszarów".

REKLAMA


Przesłuchanie drugiego ze świadków, Karola Jenego, odbędzie się bezpośrednio po złożeniu zeznań przez Waldemara Pawlaka. Komisja, w której był ekspertem, została powołana pod koniec 2007 roku i funkcjonowała do końca kadencji Sejmu, czyli 2011 roku. Jego nazwisko pojawiło się w wypowiedziach niektórych świadków wezwanych do tej pory przez komisję. 

Według szacunków Ministerstwa Finansów luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 mld zł.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej