Piotr Gliński: Okrągły Stół był kamieniem milowym w wychodzeniu z komunizmu
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński otworzył drugi dzień konferencji naukowej "Jak upadał komunizm. Rok 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej". Drugi dzień debaty odbywa się w 30. rocznicę zakończenia obrad Okrągłego Stołu.
2019-04-05, 12:30
Posłuchaj
Piotr Gliński podkreślał, że choć Okrągły Stół odegrał niezwykle ważną rolę w naszych dziejach, to do dziś dzieli w opiniach. - Był Okrągły Stół kamieniem milowym, pewnym etapem wychodzenia z komunizmu ocenianym wtedy i obecnie bardzo różnie z wielu powodów - powiedział minister kultury. Tłumaczył, że w Polsce szczególnie dużo wątpliwości budzi to, co działo się po obradach, bo sam Okrągły Stół był odbierany przez społeczeństwo pozytywnie.
Wicepremier przypominał jednocześnie, że Okrągłego Stołu nie byłoby bez masowego ruchu, jakim była "Solidarność". - Był to fenomen, mit, cud, rzecz niewytłumaczalna, na pewno nieprzewidywalna w owym czasie, bo kto by się spodziewał, że nagle 10 mln ludzi zechce wysadzić komunizm w powietrze - podkreślił Piotr Gliński. Dodał, że to zjawisko wpisywało się w polskie tradycje walki o podmiotowość, niezależność, suwerenność.
Powiązany Artykuł
Kulisy transformacji ustrojowej w Polsce
Minister kultury tłumaczył, że Polacy nie do końca wykorzystali potencjał "Solidarności". - My nie wygraliśmy "Solidarności" w sensie wizerunkowym na świecie, to jest wielka nasza porażka, bo świat nie pamięta o tym, że zmiany w tym regionie Europy nastąpiły dzięki "Solidarności" - stwierdził i dodał, że mamy bardzo wiele do nadrobienia, jeśli chodzi o dziedzictwo "Solidarności".
REKLAMA
Negocjacje przy Okrągłym Stole były prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku przez przedstawicieli komunistycznych władz Polski Ludowej, demokratycznej opozycji oraz strony kościelnej. Na mocy ustaleń negocjacji, 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze po zakończeniu drugiej wojny światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i w pełni wolne wybory do Senatu.
mr
REKLAMA