Szef brytyjskiego MSZ: rząd zdeterminowany, by doprowadzić do brexitu
Szef brytyjskiej dyplomacji powiedział w Luksemburgu, że rząd jest zdeterminowany, by doprowadzić do brexitu. Jeremy Hunt mówił o tym przed spotkaniem unijnych ministrów spraw zagranicznych.
2019-04-08, 11:35
Temat wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty nie jest wprawdzie w agendzie spotkania, ale spodziewane są rozmowy kuluarowe. Pojutrze bowiem odbędzie się unijny szczyt w Brukseli, podczas którego ma zapaść decyzja w sprawie kolejnego opóźnienia brexitu.
Brytyjska premier poprosiła o przesunięcie tego terminu z 12 kwietnia na koniec czerwca. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaproponował elastyczne przedłużenie o rok. W ciągu 12 miesięcy Wielka Brytania mogłaby opuścić Unię w każdym momencie po zatwierdzeniu umowy o wyjściu.
- Powiem dziś swoim kolegom, że Theresa May jest gotowa poruszyć niebo i ziemię, by doprowadzić do brexitu tak szybko, jak to możliwe. Tego oczekują Brytyjczycy. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby tak się stało - powiedział szef brytyjskiego MSZ.
Dodał, że zgodnie z oczekiwaniami 27-mki premier Wielkiej Brytanii rozpoczęła rozmowy z opozycyjną Partią Pracy i jej szefem, by znaleźć większość w parlamencie dla zaakceptowania umowy brexitowej. - Rozmowy z Jeremym Cobrynem nie są łatwe, ale premier się ich podjęła, by zrealizować plan brexitu - dodał Jeremy Hunt.
REKLAMA
Podkreślił też, że konserwatyści nie zmienili zdania co do przyszłych relacji handlowych z Unią Europejską. Nie chcą Wielkiej Brytanii ani w unii celnej, ani w jednolitym rynku.
msze
REKLAMA