Michał Dworczyk: potrzebne radykalne zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli
- Potrzebne są radyklane zmiany idące w kierunku standardów europejskich wynagrodzeń dla nauczycieli, ale również w innych obszarach systemu oświatowego - ocenił szef KPRM Michał Dworczyk.
2019-04-08, 13:19
Posłuchaj
W poniedziałek rozpoczął się strajk w szkołach zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Do strajku przystąpiła też część nauczycieli-związkowców z oświatowej "Solidarności", m.in. z województwa wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.
Podczas wspólnej konferencji z wicepremier Beatą Szydło Dworczyk ocenił, że potrzebne są radykalne zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli. - System dotychczasowy się wyczerpał i mówimy o radykalnych zmianach, które z jednej strony przewidują marsz w kierunku standardów europejskich wynagrodzeń dla nauczycieli, ale z drugiej strony zmiany idące w kierunku standardów europejskich nie tylko w wynagrodzeniach, ale również w innych obszarach systemu oświatowego - powiedział.
Zwiększone pensum?
- Jeżeli w 2019 roku nauczyciel dyplomowany zarabiał średnio 5603 zł, to jeżelibyśmy dopracowali i przyjęli reformę, którą zaproponowaliśmy środowiskom związkowym, nauczycielom, to już w 2023 roku wynagrodzenie średnie nauczyciela dyplomowanego mogłoby wynosić ponad 8,1 tys. zł. To jest bardzo duży, skokowy wzrost wynagrodzeń - powiedział Michał Dworczyk. Zaznaczył, że ta propozycja wiąże się ze zwiększeniem pensum (czyli liczby godzin prowadzonych lekcji).
Powiązany Artykuł
Beata Szydło: po raz kolejny zapraszamy ZNP i FZZ do prowadzenia rozmów
- W Polsce liczba godzin w klasie wynosi 18 tygodniowo i jest to najniższe pensum w skali nie tylko Unii Europejskiej, ale i krajów, które są skupione w OECD - powiedział Michał Dworczyk. Rząd zaproponował, by pensum zostało podwyższone do 22 lub 24 godzin. - Oczywiście całkowity czas pracy nauczyciela nie zmieniłby się i nadal wynosił 40 godzin - zaznaczył.
REKLAMA
Dodał, że konieczne są zmiany także m.in. w systemie dodatków dla nauczycieli. - Ten system jest dziś nietransparentny, często uznaniowy, to wszystko trzeba zmodyfikować - ocenił.
"Środowisko nauczycielskie jest podzielone"
- Ale te poważne zmiany, tę reformę chcemy wprowadzać w dialogu z nauczycielami, związkowcami, rodzicami i samorządowcami. Bo te zmiany dotkną nas wszystkich. Ale to jest jedyna droga, jeśli mówimy o wprowadzeniu rzeczywiście nowej jakości do oświaty - powiedział szef KPRM.
Podczas konferencji prasowej dziennikarze pytali o fakt, że mimo podpisania porozumienia przez "Solidarność" ze stroną rządową część jej członków przystąpiła w poniedziałek do strajku.
- Środowisko nauczycielskie jest podzielone, ponieważ są przedstawiciele "Solidarności", którzy biorą udział w strajku, podobnie jak są przedstawiciele ZNP, którzy nie biorą udziału w strajku. Łącznie z placówką oświatową prowadzoną przez ZNP, która dzisiaj nie strajkuje - odparł Michał Dworczyk.
REKLAMA
msze
REKLAMA