Oszczędzanie na emeryturę: już 7 instytucji chce zarządzać środkami odkładanymi w PPK

Zaczyna się walka o klientów Pracowniczych Planów Kapitałowych. Już wkrótce, pierwsze instytucje finansowe będą mogły wyjść na rynek z ofertą zarzadzania pieniędzmi zgromadzonymi w PPK.

2019-04-24, 16:57

Oszczędzanie na emeryturę: już 7 instytucji chce zarządzać środkami odkładanymi w PPK
Pracodawcy zgodnie z obowiązującymi ich terminami utworzą PPK, podpisując umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową oraz umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Wyboru instytucji finansowej dokona pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. . Foto: pixabay

Posłuchaj

O pierwszych firmach zgłaszających się do zarządzania środkami w PPK oraz szkoleniach dla pracodawców, mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Borys prezes PFR-u. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
+
Dodaj do playlisty

− Wnioski o wpisanie ich do ewidencji, prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju, złożyło już 7 podmiotów - mówi Paweł Borys prezes PFR-u.

Kto będzie zarządzał funduszami gromadzonymi w PPK

Pracodawcy zgodnie z obowiązującymi ich terminami utworzą PPK, podpisując umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową oraz umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Wyboru instytucji finansowej dokona pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli w danej firmie nie działa zakładowa organizacja związkowa, to pracodawca wybierze instytucję finansową w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

Wybierać będzie można spośród następujących instytucji finansowych (umieszczonych w ewidencji PPK):

    Funduszy Inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych,

REKLAMA

    Funduszy Emerytalnych zarządzanych przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne,

    Pracowniczych Towarzystw Emerytalnych,

    Zakładów Ubezpieczeń

Jak wyjaśnia Paweł Borys, na początku maja te instytucje zostaną wpisane na portal PPK, czyli uzyskają możliwość oferowania tych programów pracodawcom.

REKLAMA

− Zakładamy, że w najbliższych dniach dostaniemy zgłoszenia od kolejnych instytucji i przed startem programu, 1 lipca, będzie ich ok. 15-20, co spowoduje, że pracodawcy będą mieli duży wybór w zakresie możliwości zarządzania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi – mówi szef PFR.

Czasu jest coraz mniej, ale jak zapewnia Paweł Borys, dzięki prowadzonym szkoleniom, pracodawcy, którzy będą tworzyli PPK, nie powinni mieć z tym problemów.

Wszyscy słyszeli o PPK, ale połowa nie wie, jak one działają

Wciąż jednak, jak wynika z badań, niewystarczająca jest wiedza samych pracowników na temat systemu.

Jak mówi Borys, z badań wynika, że większość Polaków zetknęłaś się z informacją o nadchodzących PPK, czyli o możliwości gromadzenia kapitału emerytalnego wspólnie z pracodawcą, ale co najmniej połowa nie ma szczegółowej wiedzy, czym są i jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe.

Rusza kampania „W sumie się opłaca”

− Dlatego przez najbliższe miesiące będziemy prowadzić kampanię informacyjną aby przekonać Polaków do PPK. Będzie ona przebiegać pod hasłem „W sumie się opłaca”, jest dedykowana do 11,5 mln pracowników, niezależnie od formy zatrudnienia i ma przekonać do tego, że jeśli oszczędzamy wspólnie z pracodawcą, to jest to efektywny sposób oszczędzania długoterminowego, służące poprawie naszego bezpieczeństwa finansowego po ustaniu aktywności zawodowej – wyjaśnia Borys.

Elżbieta Szczerbak, PFR, jk

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej