Jarosław Kaczyński: wprowadzenie euro uderzy w polską gospodarkę

- Przynależność do Unii Europejskiej jest wymogiem polskiego patriotyzmu. Jest dla Polski korzystna, bo mamy wyższe bezpieczeństwo i lepszy status - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej PiS w Poznaniu. Zaznaczył jednocześnie, że "Polska musi zabiegać w UE o równość".

2019-04-27, 16:00

Jarosław Kaczyński: wprowadzenie euro uderzy w polską gospodarkę

Posłuchaj

Wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji w Poznaniu 27.04.2019
+
Dodaj do playlisty

Prezes PiS oświadczył w sobotę, że "przynależność do UE jest wymogiem polskiego patriotyzmu". - Czy ten patriotyzm i przynależność do UE musi oznaczać, że na wszystko się zgadzamy? - pytał Jarosław Kaczyński. - Otóż nie. Przynależność nie kończy polityki, tej nieustanej gry o bezpieczeństwo, o status i pozycję - podkreślił.

Powiązany Artykuł

Konwencja pis.jpg
"Nie" dla euro i Unii dwóch prędkości. Regionalna konwencja PiS w Poznaniu

Jak wskazał, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, status i pozycję, potrzebna jest równość. - Musimy o nią zabiegać - zaznaczył lider PiS.

Jarosław Kaczyński przekonywał również, że przynależność do UE i NATO są dla naszego kraju korzystne. - Mamy dzięki temu wyższe bezpieczeństwo - podkreślił prezes PiS.

"Na nierówność nie wolno się zgadzać"

Jak zaznaczył, sprawa równości nie odnosi się wyłącznie do wielkiej polityki, ale też do aspektów polskiej codzienności. Jako przykład podawał różną jakość produktów sprzedawanych w Polsce i innych krajach UE.

REKLAMA

- Każdy z nas pewnie widział sklepy z niemieckimi proszkami do prania, prosto z Niemiec. Takie same proszki są sprzedawane w Polsce i to po takich samych cenach, tylko że są gorsze. Są po prostu gorsze, mają gorszy skład, gorzej piorą - wskazywał zaznaczając, że jest to tylko pewien przykład. - Takich towarów jest więcej - mówił.

- To jest szanowni państwo nierówność i to nierówność, na którą nie wolno się zgadzać - dodał.

Jarosław Kaczyński podkreślał, że jego ugrupowanie stawiało te sprawę wielokrotnie i "oto są wyniki". - Zupełnie niedawno, przed kilkoma dniami PE zatwierdził raport odnoszący się do zmiany dyrektywy o zapobieganiu wprowadzania w błąd w handlu - mówił. - To są zmiany, które po raz pierwszy, podkreślam, że po raz pierwszy, idą w tym kierunku, by tę nierówność zlikwidować, wyłączyć, żeby karać za tego rodzaju działania - powiedział lider PiS.

Mówił, że co prawda zmiany nie są w pełni zadowalające, "ale naprawdę dokonaliśmy pierwszego, wielkiego kroku w tym ważnym dla Polski przedsięwzięciu zmierzającym do tego, żeby była rzeczywista równość".

REKLAMA

"Wprowadzenie w Polsce euro uderzy w gospodarkę"

Jarosław Kaczyński ocenił także, że wprowadzenie obecnie euro w Polsce przyniosłoby straty polskiej gospodarce i uderzyłoby w polskie gospodarstwa domowe.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
Mateusz Morawiecki: UE musi być klubem równych szans

- Jest takie pytanie, czy euro w tej chwili przyniesie korzyści polskiej gospodarce, czy będziemy się dzięki temu szybciej rozwijać, czy polskie gospodarstwa domowe będą dzięki temu lepiej się miały, czy może będzie tak, że polskie kieszenie na tym zyskają? Otóż nie, proszę państwa. Gdybyśmy w tej chwili przyjęli euro, to polska gospodarka by na tym straciła, rozwijała by się wolniej, a polskie gospodarstwa domowe by na tym traciły - powiedział Jarosław Kaczyński.

Przypomniał przy tym, że za wprowadzeniem euro jest Platforma Obywatelska. - Gdyby oni wygrali, to - zobaczycie - (sprawa wprowadzenia euro w Polsce - przyp. red.) byłaby natychmiast aktualna. Mam nadzieję, że nie zobaczycie - powiedział Jarosław Kaczyński, zwracając się do uczestników konwencji.

- Powtarzam: uderzy to w gospodarkę jako całość, uderzy to w polskie gospodarstwa domowe, ale mimo wszystko oni są za tym - przestrzegał prezes PiS.

REKLAMA

"Nie dla Unii dwóch prędkości"

Jarosław Kaczyński podkreślił, że PiS jest formacją polityczną, która "kieruje się patriotyzmem, która realizuje polski interes narodowy, która zabiega o równość".


Prezes PiS przypomniał, że Unia Europejska powstała przed przeszło 60 laty i została stworzona przez ludzi, którzy "nawiązywali do wartości chrześcijańskiej, co więcej, sami byli takimi bardzo praktykującymi chrześcijanami". Jak mówił, "to było wyciągnięcie wniosków z I, a w szczególności, II wojny światowej" - I można powiedzieć, że tutaj Unia to była Europejska Wspólnota Gospodarcza, która odniosła sukcesy i te sukcesy powinny być kontynuowane - powiedział.

Ocenił, że "one mogą być kontynuowane" tylko pod jednym warunkiem. - Tylko wtedy, jeżeli zwycięży hasło: "Nie dla Unii dwóch prędkości i nie dla Unii dwóch jakości". Tak dla Unii równości, tak dla Unii, która będzie wracała do swoich korzeni, bo w związku równych, wolnych, europejskich narodów jest przyszłość Unii. W tym jest jej nadzieja, siła i szansa na prawdziwą wielkość - podkreślił Jarosław Kaczyński.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej