Via Carpatia i zrównoważony rozwój. Konwencja PiS w Białymstoku
W niedzielę w Białymstoku odbyła się konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości. - Postaramy się, by coraz więcej środków szło na te tereny, o których III RP niesłusznie zapominała - mówił w jej trakcie premier Mateusz Morawiecki. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że wysoki poziom rozwoju gospodarczego powinien dotyczyć wszystkich regionów Polski.
2019-04-28, 16:00
Posłuchaj
- W konwencji w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej wzięło udział kilkaset osób, wśród nich premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, władze województwa, samorządowcy z obu regionów, które w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego tworzą jeden okręg wyborczy nr 3
- Prezes PiS i premier wspierali kandydatów tej partii w tych wyborach. "Jedynką" jest europoseł prof. Karol Karski, "dwójką" były minister rolnictwa poseł Krzysztof Jurgiel
- Inwestycje transportowe: ViaCarpatia, Via Baltica, Rail Baltica dadzą północno-wschodniej Polsce impuls do rozwoju gospodarczego, a PiS jest partią, która konsekwentnie dąży do tego, by Polska doganiała UE - podkreślał prezes PiS Jarosław Kaczyński
- Kaczyński zaznaczył, że regiony wschodnie mają duży potencjał rozwojowy, choć przez wiele lat "cierpiały i dalej cierpią" z powodu różnego rodzaju ograniczeń, które ten rozwój hamowały. Podkreślał, że celem PiS jest "radykalna zmiana" tej sytuacji i budowa szans rozwojowych
- Wskazał, że takim przedsięwzięciem, które zmieni europejską geopolitykę jest trasa Via Carpatia, która będzie - jak mówił - nową, wielką osią transportową, także ekonomiczną, rozwojową
- Premier Mateusz Morawiecki mówiąc o Podlaskiem, gdzie w Suchowoli znajduje się geograficzny środek Europy, powiedział, że "tu nie tylko jest i może być ten geograficzny środek Europy". - Tu może być i będzie ten gospodarczy środek Europy - oświadczył szef rządu
- W ocenie Morawieckiego, warunkiem rozwoju gospodarczego kraju jest rozwój infrastruktury, do którego potrzebna jest wizja, a którą 13 lat temu przedstawił Lech Kaczyński w tzw. Deklaracji Łańcuckiej. Premier mówił, że deklaracja ta tworzy inną oś. - Nie oś wschodnio-zachodnią, bardzo ważną, ale dla nas, w naszych warunkach, ona oznacza trochę takie przeciąganie liny między Rosją a Niemcami, a my gdzieś tutaj pośrodku. A więc wyrwanie się z tej osi wschód-zachód, która może być dla nas dobra i ważna, jest dla nas dobra i ważna, ale nadanie charakteru, nowego impulsu rozwojowego tej osi północ-południe, jest naszą ogromną szansą rozwojową - zwrócił uwagę i dodał, że obecny rząd stawia na budowę Via Carpatia (S19), Via Baltica ( S61) czy S16
"Polska, naród polski to musi być realna wspólnota"
Podczas konwencji Jarosław Kaczyński powiedział, że PiS chce reprezentować w Unii Europejskiej ideę zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście zwrócił uwagę na równość szans wszystkich obywateli. - Polska, naród polski to musi być realna wspólnota. To musi być równość szans, zarówno tych, które otrzymuje każdy z nas w momencie urodzenia jak i równość dotyczącą szans w dorosłym życiu. Tej równości chcemy i do tej równości dążymy - powiedział na białostockiej konwencji prezes PiS.
Kaczyński podkreślił, że jego partia zawsze była przeciwna koncepcji rozwoju metropolitalnego, zakładającego rozwój dużych ośrodków i następnie przenoszenie postępu do regionów.
Powiązany Artykuł
Prezes PiS: dążymy do tego, by Polska doścignęła Unię Europejską
Prezes PiS zwrócił też uwagę na to, jak ważny jest rozwój wschodnich regionów Polski. - Uważamy, że te ziemie nie tylko powinny rozwijać się szybciej niż przeciętna w Polsce, dlatego, że to jest wymóg spójności narodowej, ale też dlatego, że jest w nich ogromny potencjał - powiedział.
W swym wystąpieniu Kaczyński mówi też o międzynarodowej trasie Via Carpatia. Przekonywał, że to wielkie przedsięwzięcie w skali europejskiej, które zmieni europejską geopolitykę, a także sytuację Polski, pozwalając jej na szybszy rozwój. Via Carpatia to szlak komunikacyjny przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Prezes PiS dodał, że równie ważne są inne międzynarodowe projekty komunikacyjne - Via Baltica i Rail Baltica.
Kaczyński powiedział też, że szansą dla Podlasia oraz Warmii i Mazur są gospodarstwa ekologiczne. Prezes PiS podkreślił, że zgodnie z zapowiedziami wyborczymi jego ugrupowania, gospodarstwa te mogą otrzymywać pokaźne środki. - Jak ktoś na przykład hoduje sto krów mlecznych, będzie z tego miał 50 tysięcy albo więcej, jeżeli oczywiście będą hodowane w odpowiedni sposób. Jeżeli setki tuczników - to jest też solidna suma.Do tego dopłaty do hektara, razem naprawdę poważne pieniądze - mówił lider Prawa i Sprawiedliwości.
Powiązany Artykuł
Premier: nadanie nowego impulsu rozwojowego osi północ-południe jest naszą wielką szansą
"Nie ma opozycji między Polską przedsiębiorczą a Polską solidarną"
REKLAMA
Zdaniem Mateusza Morawieckiego rząd Prawa i Sprawiedliwości udowodnił, że nowoczesność można połączyć z wrażliwością społeczną. - Pokazaliśmy, że łączymy Polskę innowacyjną, Polskę przedsiębiorczą z Polską solidarną i po to idziemy do Europy - powiedział premier.
Podczas konwencji szef rządu podkreślił, że rząd postara się, by w ramach swoich programów, coraz więcej pieniędzy szło na tereny wschodniej Polski. - Tu nie tylko jest i może być ten geograficzny środek Europy, tu może być i będzie ten gospodarczy środek Europy - dodał. Zwrócił również uwagę, że podlaskie specjalne strefy ekonomiczne są jednymi z najszybciej rozwijających się w Polsce.
W trakcie spotkania premier zapowiedział również rozwój regionów Polski wschodniej. Ma się do nie przyczynić budowana trasa Via Carpatia, łącząca Europę północną z południową. - Via Carpatia pozwoli wyrwać się z osi wschód-zachód i nadać nowego impulsu rozwojowego osi północ-południe, jest ona naszą wielką szansą rozwojową - mówił premier.
"Tylko przygotowani, którzy twardo reprezentują wyborców, mogą coś osiągnąć w UE"
- Tylko ludzie przygotowani, tylko ci, którzy twardo reprezentują interesy swojego kraju, swoich wyborców, mogą coś osiągnąć w Unii Europejskiej - mówił z kolei Karol Karski (lider listy PiS do Europarlamentu z okręgu Podlasie - Warmia i Mazury - przyp. red.) cytując słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
REKLAMA
- Wspominam taką rozmowę z nim z roku 2003, kiedy był jeszcze prezydentem Warszawy - dwa lata później miał zostać prezydentem Polski. Wówczas miało miejsce referendum akcesyjne - głosowaliśmy w sprawie tego, czy należy przystąpić do Unii Europejskiej - mówił Karski.
- Wtedy zapytałem pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Lechu, jakie jest twoje zdanie w tej sprawie, powiedz mi. On powiedział tak - Wiesz Karol to jest tak, że Polska nie może być w szarej strefie między Niemcami a Rosją. Z tego będzie wynikało wszystko dalsze i nasza stabilność polityczna i gospodarcza, także w powiązaniu z naszym członkostwem w NATO - nasze bezpieczeństwo militarne - wspominał Karski.
- Dodał też - ale pamiętaj, że jak już znajdziemy się w Unii to będziemy musieli wszystkiego pilnować, nikt tam niczego nie da za darmo, będziemy musieli być zawsze tam, gdzie są podejmowane decyzje. Będziemy musieli zabiegać mocno o nasze racje, bo tylko ludzie przygotowani, tylko ci, którzy twardo reprezentują interesy swojego kraju, swoich wyborców, mogą coś tam osiągnąć - cytował Lecha Kaczyńskiego.
Karski powiedział, że te słowa często do niego wracają i są dla niego nie tylko testamentem politycznym b. prezydenta, ale budują jego rozumienie UE i tego jak powinna wyglądać praca na rzecz Polski i Polaków.
REKLAMA
Ocenił, że do realizacji tych zadań dobrze przygotowani są kandydaci PiS w całym regionie.
TRANSMISJA WIDEO:
TAK WYGLĄDAŁA NASZA RELACJA:
13.27
REKLAMA
13.26
- Nie ma naszej zgody na podwójne standardy w jakimkolwiek wymiarze - mówił Karski.
13.19
13.10
REKLAMA
13.06
W trakcie konwencji PiS przemawia Karol Karski, lider listy PiS w wyborach do PE w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
13.05
- Tworzymy rozwiązania, które otworzą ziemię podlaską na nowe możliwości - przekonywał Morawiecki.
REKLAMA
13.04
12.59
12.56
- Będziemy przyciągać inwestycje infrastrukturalne i biznesowe na tereny, które zostały ich pozbawione - powiedział premier podczas konwencji w Białymstoku.
REKLAMA
12.52
12.50
Morawiecki: na Podlasiu będzie nie tylko geograficzny, ale i gospodarczy środek Europy.
12.49
REKLAMA
12.47
Swoje przemówienie rozpoczął premier Mateusz Morawiecki.
12.46
12.43
REKLAMA
Jarosław Kaczyński dodał, że PiS stawia na rozwój, równość, siłę i godność, a to, co proponują oponenci PiS to likwidacja różnych instytucji i kłanianie się innym w pas. - Wierzę, że Polacy wybiorą to, co dla nich najlepsze - powiedział.
12.41
12.40
12.39
Polityk PiS ocenił, że "naród polski musi być realną wspólnotą, która oznacza równość szans". - Przeciwstawialiśmy się zawsze koncepcji polaryzacyjno-dyfuzyjnej i rozwojowi metropolitalnemu - powiedział szef partii rządzącej.
REKLAMA
12.38
Kaczyński: Via Carpatia to wielkie przedsięwzięcie, które zmieni europejską geopolitykę.
12.37
12.36
12.34
12.33
- Zrównoważony rozwój całej Polski to wymóg spójności narodowej. Ziemia, na której dziś jesteśmy, ma ogromny potencjał stwierdził Kaczyński.
12.30
12.29
12.28
- Naród polski musi być wspólnotą, a wspólnota oznacza równość szans. My tej równości chcemy i do niej dążymy - powiedział prezes PiS w trakcie konwencji.
12.27
Jarosław Kaczyński: PiS dąży do tego, aby Polska doścignęła Europę jeśli chodzi o rozwój i poziom życia.
REKLAMA
12.24
11.50
***
PiS zainaugurowało konwencje regionalne, które są elementem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, na początku marca w Jasionce pod Rzeszowie. Wówczas zaprezentowano Europejską Deklarację Programową, pod którą podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.
Deklaracja zawiera 12 punktów: działania na rzecz powrotu UE do wartości, zabieganie o interesy polskich rolników, obronę prawa rodziców do wychowania dzieci, obronę równego traktowania polskich firm, wynegocjowanie korzystnego dla Polski unijnego budżetu. Znalazły się w niej też punkty dotyczące bezpiecznych granic Europy, niezależności energetycznej Europy, tej samej jakości produktów w całej Europie czy Europy równych szans.
W deklaracji zapisano też: sprawiedliwą politykę klimatyczną Europy, zrównoważony rozwój jako podstawy silnej UE czy stop nielegalnej imigracji.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.
REKLAMA
mg/koz/kad
REKLAMA