Jarosław Szarek o 41. rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek mówi, że powstanie Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża 29 kwietnia 1978 roku przyczyniło się do późniejszego powstania "Solidarności". WZW były niezależną od władz PRL organizacją pracowniczą, która sformowała struktury i rozwinęła działalność.
2019-04-29, 15:31
Posłuchaj
W Trójmieście trwają uroczystości związane z 41. rocznicą powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Prezes IPN wziął udział w Gdańsku w odsłonięciu tablicy upamiętniającej działacza opozycyjnego Tomasza Wojdakowskiego.
- Robotnicy sformułowali 21 postulatów. Ze swojej dotychczasowej działalności już wiedzieli, że należy założyć organizację, która będzie ich bronić, bo w innym przypadku będzie to protest taki jak w czerwcu 1956 roku albo w grudniu 1970, krwawo stłumiony. Nie ulega wątpliwości, że doszłoby do wybuchu niezadowolenia. Pytaniem było, jaką formę przybrałby ten protest - mówił Jarosław Szarek.
Prezes IPN podkreślił, że działacze Wolnych Związków Zawodowych wiedzieli, jak działać i skutecznie domagać się swoich praw, i uczyli tego robotników.
Powiązany Artykuł
- Na początku opozycjonistów była garstka. Myślę, że to Pierwsza Kompania Kadrowa naszej współczesnej niepodległości, bo hasło, które początkowo skupiło kilkudziesięciu odważnych i prawych ludzi, w sierpniu 1980 roku podjęły już setki tysięcy robotników - zaznaczył prezes IPN.
REKLAMA
Aktywnymi działaczami lub współpracownikami WZZ Wybrzeża byli między innymi Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Kołodziej, Maryla Płońska, Alina Pieńkowska, Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa, Lech Kaczyński, Bogdan Borusewicz, Bogdan Lis oraz Tadeusz Szczepański, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1980 roku.
Działalność WZZ koncentrowała się wokół obrony praw pracowniczych i związkowych, organizacji obchodów rocznicowych Grudnia '70 oraz wydawania niezależnej prasy, w tym pisma "Robotnik Wybrzeża". Związkowcy publikowali też nielegalne ulotki, organizowali uroczystości patriotyczne, a także wykłady na temat prawa pracy i historii Polski. Zasadą była jawność, działacze podawali w materiałach i "Robotniku" swoje adresy. Miało to ułatwić kontakt z osobami chcącymi wesprzeć związek, a władza nie mogła powoływać się na tzw. tajne struktury zagrażające państwu.
Gdańscy działacze odegrali później kierowniczą rolę w Sierpniu 1980 roku i powołaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Fala masowych strajków 1980, zakończona podpisaniem porozumień sierpniowych, dała początek przemianom społeczno-ustrojowym w Polsce.
pkur
REKLAMA
REKLAMA