Jan Pietrzak: szczerze nienawidziliśmy PRL-u i chcieliśmy przekroczyć żelazną kurtynę. Wejście do UE to nasz wielki sukces

- Jestem z pokolenia ludzi, którzy żyli w PRL-u, nienawidzili tamtego ustroju, zwierzchności Moskwy i ludzi, którzy nam wyznaczali władze. Nasze marzenia szły tylko do tego, by przejść za żelazna kurtynę. To nasz wielki sukces, że jesteśmy w Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 satyryk Jan Pietrzak.

2019-05-02, 14:43

Jan Pietrzak: szczerze nienawidziliśmy PRL-u i chcieliśmy przekroczyć żelazną kurtynę. Wejście do UE to nasz wielki sukces
Jan Pietrzak. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

02.05.19 Jan Pietrzak o rocznicy wstąpienia do UE
+
Dodaj do playlisty

1 maja 2004 roku Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Rządy państw Europy Środkowej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako ostateczne przełamanie istniejącego w latach 1945-1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne.

Powiązany Artykuł

morawiecki-1200-ok.jpg
Premier: po 15 latach w UE mamy powody do dumy

- 15 lat naszej obecności w Unii Europejskiej minęło jak jeden dzień i trzeba szukać nowych spraw, jakie mamy do załatwienia. Program Prawa i Sprawiedliwości jest w tym przypadku bardzo konkretny i ma wiele do zaoferowania Polakom - zaznaczył Jan Pietrzak. Satyryk stwierdził również, że mimo przynależności do europejskiej wspólnoty "musimy bardzo dbać o swoje interesy i nie ustępować w walce o nie". - Musimy też piętnować tych, którzy do Unii idą na kolanach i chcą się wyłącznie podlizywać - dodał.

Gość programu odniósł się również do wczorajszego Marszu Suwerenności, który na ulicach Warszawy zorganizowali politycy związani z Konfederacją. Manifestacja odbyła się pod hasłem "Stop dyktatowi Berlina i Brukseli" i zakończyła się przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej. - Nie widzę w tym zagrożenia. Skrajność mówiąca o suwerenności jest mniej szkodliwa niż skrajność opowiadająca nam, że człowiek nie ma płci. To jest dopiero destrukcja społeczeństwa, jakaś historia, która przybyła spoza naszej cywilizacji - ocenił Jan Pietrzak. Satyryk dodał, że nie ma nic złego w tym, iż są ludzie, którzy skrajnie myślą o niepodległości, wymagają więcej i nie podoba im się Unia Europejska. - Nie są jednak oni wielką polityczną siłą - komentował.

Powiązany Artykuł

marsz 1200 pap.jpg
Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Suwerenności. Była próba blokady

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

Audycję prowadził Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 2.05.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 13.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej