Puchar Polski: Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk. Podopieczni Piotra Stokowca triumfatorami rozgrywek
Na Stadionie Narodowym w Warszawie Jagiellonia Białystok przegrała w finale Pucharu Polski z Lechią Gdańsk 0:1 (0:0). Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Artur Sobiech w doliczonym czasie gry. To drugie trofeum w historii klubu z Trójmiasta.
2019-05-02, 18:25
Posłuchaj
Na stanowiskach komentatorskich na PGE Narodowym w Warszawie mecz obserwowali Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk. Spotkanie śledził również Adam Malecki z radiowej Trójki.
Lechia Gdańsk pokonała na PGE Narodowym w Warszawie Jagiellonię Białystok 1:0 (0:0) w finale 65. edycji Pucharu Polski. Jest to drugi triumf "Biało-zielonych" w historii tych rozgrywek.
Ostatni raz zespół z Trójmiasta sięgnął po krajowych puchar w 1983 roku, kiedy w Piotrkowie Trybunalskim pokonali Piasta Gliwice 2:1. Najbardziej utytułowaną drużyną tych rozgrywek jest Legia Warszawa - 19 triumfów.
Podczas finałowego spotkania w stolicy Polski tradycyjnie nie obyło się bez kłopotów.
REKLAMA
- Prosimy nie napierać na bramy – apelowano godzinę przed meczem z głośników do kibiców Lechii czekających przed stadionem od strony ich sektorów. Wejście na trybuny fanów gdańskiej drużyny mocno się opóźniało i w efekcie na początku spotkania jeszcze sporo miejsc było pustych. „Wpuście kibiców!” - apelowali ci, którzy już siedzieli na trybunach.
Z komunikatu na stronie PZPN wynikało, że niektórzy fani Lechii chcieli wnieść środki pirotechniczne:
- Kibice Lechii mieli możliwość wejścia na teren PGE Narodowego od godziny 9.30 (…). Tylko nieliczni z tego skorzystali i pojawili się na obiekcie. Większa część kibiców, nie chcąc poddać się kontroli wejścia polegającej na sprawdzeniu odzieży wierzchniej i bagażu, zaprzestała wchodzenia na obiekt, grupując się przed bramą wejściową. Zebrany tłum dopiero na około godzinę przed rozpoczęciem meczu zaczął napierać na bramę (…) nr 10, podejmując próbę siłowego wtargnięcia na teren obiektu, celem wniesienia środków pirotechnicznych. W wyniku zaistniałej sytuacji interwencję podjęły siły policyjne, które zdecydowały o zamknięciu bramy wejściowej. Na stadion sprawnie weszli natomiast kibice Jagiellonii, którzy zgodnie z zasadami organizacji i bezpieczeństwa, poddali się procedurom kontrolnym – napisano na stronie internetowej krajowej federacji.
Przez niemal całą pierwszą połowę fani Lechii krzyczeli niecenzuralne hasła pod adresem PZPN. „Nie zapomnieli” również o Danielu Stefańskim, arbitrze niedawnego szlagieru ekstraklasy z Legią Warszawa, przegranego przez gdańszczan 1:3. W tamtym meczu nie brakowało kontrowersji, a trener Lechii Piotr Stokowiec przyznał wówczas, że jego drużynie należał się rzut karny za zagranie ręką Artura Jędrzejczyka i czerwona kartka dla obrońcy Legii.
----
Finał Pucharu Polski 2018/2019
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 0:1 (0:0)
Bramki: A. Sobiech - 90+7
REKLAMA
Stadion Narodowy w Warszawie
Sędzia: Bartosz Frankowski
Składy:
***
REKLAMA
Tak relacjonowaliśmy finał PP:
90+9 min. - KONIEC MECZU! Lechia Gdańsk z Pucharem Polski w sezonie 2018/2019.
90+7 min. - Co za końcówka meczu. Chyba już nic nie zabierze trofeum Lechii Gdańsk.
90+7 min. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Artur Sobiech!!!!!!!!!!!!!!
90+3 min. - Zdecydowanie więcej emocji w drugiej odsłonie meczu, szczególnie pod koniec spotkania. Coraz bliżej dodatkowych trzydziestu minut.
90+1 min. - Sędzia Bartosz Frankowski dolicza siedem minut!
90 min. - Gramy dalej. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć dogrywkę...
REKLAMA
87 min. - NIE MA GOLA!!!!!!!!!!!!! SPALONY!!!
86 min. - Co za odpowiedź Lechii!!!!! GOOOOOOOOOOOOOOOOL Paixao !!!!!!!!
85 min. - Strzał na bramkę Alomerovicia. Próbował Romańczuk, ale prosto w golkipera Lechii.
83 min. - Wicemistrz Polski w ataku. Zagrywał Klimala, ale zbyt mocno i piłka w rękach bramkarza ekipy z Trójmiasta.
80 min. - Dziesięć minut do końca regulaminowego czasu gry. Czyżby dogrywka?
79 min. - Jest gwizdek. Gramy dalej!
REKLAMA
77 min. - Pirotechnika na trybunach.. Sędzia przerywa spotkanie!
75 min. - Ciekawie robi się na trybunach Stadionu Narodowego...
74 min. - Gorąco w polu karnym Lechii!!! Z bliskiej odległości strzelał Guilherme, ale jeszcze lepiej popisał się Alomerović. Nie ma gola, wciąż bez bramek w finale Pucharu Polski w Warszawie.
70 min. - Pierwsza zmiana w drużynie Lechii. Sobiech w miejsce Michalaka. Jagiellonia z akcją pod bramką gdańszczan, ale sytuację wyjaśnił Augustyn...
68 min. - Doczekamy się goli na PGE Narodowym? Dwadzieścia minut do końca i być może czeka nas dogrywka...
65 min. - Swojej szansy poszukali podopieczni Ireneusza Mamrota, ale Kadlec za lekko zagrywał w kierunku Novikovasa.
REKLAMA
60 min. - "Biało-zieloni" z kolejnym kornerem, ale nic z tego nie wynika. Godzina gry za nami. Żadna z drużyn nie jest w stanie stworzyć zagrożenia pod bramką rywala.
57 min. - Akcja białostoczan. Próbował Guilherme, ale został przyblokowany. Rzut karny dla Jagiellonii, ale gdańszczanie szybko oddalają zagrożenie pod swoją bramką. Powoli zbliża się godzina gry, a na Stadionie Narodowym w Warszawie wciąż remis 0:0.
54 min. - Podopieczni Piotra Stokowca coraz częściej pod bramką "Jagi". Póki co nie przekłada się to na gole...
52 min. - Teraz z dystansu próbował Mladenović, ale piłkę łapie golkiper wicemistrza Polski.
REKLAMA
48 min. - Dobra okazja Imaza, ale interweniuje Nalepa. Piłkarze Jagiellonii mają pretensje do sędziego, że było zagranie ręką. Nie ma VAR-u, gramy dalej.
46 min. - Zaczynamy drugą połowę!
45+2 min. - Koniec pierwszej połowy! Jagiellonia Białystok remisuje z Lechią Gdańsk 0:0.
45 min. - Sędzia dolicza 2 minuty...
42 min. - Co za okazja dla Jagiellonii!!!! Z bramki wyszedł Alomerović i udało mu się przerwać akcję białostoczan. Mogło skończyć się strzałem do pustej siatki, ale przytomnie zachował sie golkiper Lechii Gdańsk.
40 min. - Zespół Lechii stara się uspokoić grę. Jagiellonia wyraźnie przycisnęła rywala. Do końca pierwszej połowy 5 minut.
38 min. - Piłkarze "Jagi" ponownie w okolicach pola karnego drużyny trenera Stokowca, ale bardzo dobrze w defensywie pracuje zespół z Trójmiasta.
35 min. - Z dystansu próbował Romańczuk, ale uderzenie bardzo niecelne. Dziesięć minut do końca pierwszej połowy. Na Stadionie Narodowym wciąż bez goli.
33 min. - Rzut rożny dla Jagiellonii, ale po zamieszaniu piłkarze Lechii wybijają futbolówkę.
REKLAMA
31 min. - Akcja w polu karnym białostoczan. Piłkę łapie Kelemen, ale bramkarz wicemistrza Polski ucierpiał w starciu z kolegą z drużyny. "Jaga" wznawia grę.
30 min. - Pół godziny gry za nami. Jagiellonia bezbramkowo remisuje z Lechią w finale Pucharu Polski.
27 min. - Jagiellonia w natarciu. Uderzał Novikovas, ale pewnie broni Alomerović.
25 min. - Gdańszczanie ponownie w akcji, zagrywał Augustyn, ale piłka w rękach golkipera Jagiellonii. W odpowiedzi wicemistrz Polski, który miał znakomitą sytuację, ale interweniował Augustyn.. To była najlepsza szansa dla zespołu z Podlasia, ale Klimala nie wykorzystał okazji...
REKLAMA
23 min. - Ponownie gra w środkowej strefie boiska.
21 min. - Bardzo dobra okazja Haraslina, zawodnik Lechii próbował ze "szczupaka", ale w ostatniej chwili interweniował Runje. Zespół trenera Stokowca coraz częściej przy piłce.
20 min. - Barwna oprawa kibiców z Białegostoku. W Warszawie wciąż bez bramek..
17 min. - W odpowiedzi Jagiellonia, ale próba zagrania do Novikovasa zablokowana przez obrońców Lechii.
15 min. - Zagotowało się trochę pod bramką "Jagi", ale ostatecznie piłka w rękach Kelemena. Nie udało się wykorzystać stałego fragmentu gry... Powoli Lechia się rozkręca. Za nami kwadrans gry na PGE Narodowym.
12 min. - Piłka zagrywana w pole karne gdańszczan do Klimali, ale futbolówka ląduje w rękach Alomerovicia.
REKLAMA
10 min. - Kolejny stał fragment gry, tym razem dla "Biało-zielonych". Dośrodkowanie w pole karne białostoczan, ale kończy się na rzucie rożnym. Próbował Haraslin, ale został zablokowany. Od bramki zaczyna Kelemen.
8 min. - Akcję próbowała zawiązać drużyna Ireneusza Mamrota, ale kończy się na rzucie rożnym. Stały fragment gry, ale uderzenie Tarasa Romanczuka niecelne...
5 min. - Podopieczni Piotra Stokowca zbliżyli się pod pole karne Jagiellonii Białystok, ale skutecznie w obronie wicemistrz Polski.
3 min. - Spokojny początek spotkania na PGE Narodowym. Gra toczy się w środku pola.
REKLAMA
1 min. - Pierwszy gwizdek arbitra i rozpoczynamy 65. edycję finału Pucharu Polski. Jeszcze minuta ciszy dla upamiętnienia zmarłego niedawno polskiego sędziego Alojzego Jarguza. Gramy!
16.01
GRAMY!
15.58
Hymn za nami i zaraz zaczynamy granie.
15.56
Drużyny Jagiellonii i Lechii meldują się na murawie Stadionu Narodowego w Warszawie. Mazurek Dąbrowskiego i gramy finał Pucharu Polski w sezonie 2018/19.
15.55
Piłkarze już w tunelu, za chwilę wyjdą na murawę.
REKLAMA
15.50
Dziesięć minut i startujemy. Na miejscu są już nasi komentatorzy.
15.42
Coraz więcej kibiców pod PGE Narodowym. Za niespełna 20 minut pierwszy gwizdek arbitra.
15.30
REKLAMA
Dzień dobry Państwu! Zapraszamy na relację z finałowego meczu o Puchar Polski na PGE Narodowym w Warszawie. Zarówno Jagiellonia jak i Lechia powalczą o drugie trofeum w historii klubu. Dotąd żadna z tych ekip nie grała w finale na tym obiekcie.
(mb), PolskieRadio24.pl/Radiowa Jedynka/Radiowa Trójka/PAP/IAR
REKLAMA