Rafał Trzaskowski: liczę, że rząd przystąpi do dyskusji nt. wzmocnienia samorządności
- 21 tez to podstawa do dyskusji. Mam nadzieję, że rząd, zamiast politycznie się podniecać, przystąpi do rozmowy na temat wzmocnienia samorządności w Polsce, nie jej osłabienia - tak prezydent stolicy Rafał Trzaskowski skomentował krytyczne głosy obozu rządzącego dotyczące propozycji części samorządowców, zwiększających kompetencje władz lokalnych.
2019-06-07, 15:37
21 tez zawierających postulaty wzmocnienia niektórych kompetencji samorządów przedstawiono w tym tygodniu na sesji "Samorządna Rzeczpospolita", zorganizowanej w Gdańsku w ramach odbywającego się tam Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 roku.
Powiązany Artykuł
![pap_21tez1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/14640d80-69c9-4eee-8a93-2d396f39089a.jpg)
Politycy o decentralizacji Polski. "Rozbicie dzielnicowe 2.0" vs "rząd narzuca dodatkowe zadania"
Do propozycji części samorządowców krytycznie odnoszą się politycy obozu rządzącego, m.in. wicepremier Jacek Sasin. - To jest plan niezwykle niebezpieczny dla Polski i Polaków (...) ponieważ ustanawiałby dominację jednej władzy, zamiast równowagi różnych władz - ocenił wicepremier w piątek w TVP 1.
Według Jacka Sasina wygląda to też na - w obliczu niemożności przejęcia władzy w Polsce - próbę "rozmontowania tej władzy na szczeblu ogólnopolskim i przekazania jak największych kompetencji do samorządów", a szczególnie samorządów wielkich miast i województw, gdzie opozycja ma "całkiem duże wpływy".
Prezydent Warszawy liczy na dyskusję
Rafał Trzaskowski skomentował, że to rząd próbuje - jak mówił - ograniczyć prerogatywy samorządów, realizować swoje obietnice za pieniądze samorządów, a także "spychać" wszystkie swoje winy i konsekwencje "totalnego braku profesjonalizmu" na barki samorządów. Jego zdaniem, dokument, zaprezentowany przez samorządowców w Gdańsku, jest podstawą do dyskusji. - Mam nadzieję, że tutaj zamiast - jak zwykle - znowu politycznie się podniecać, rząd przystąpi do rozmowy na temat wzmocnienia samorządności w Polsce, a nie jej osłabienia - powiedział.
REKLAMA
W Gdańsku na spotkaniu ponad 400 samorządowców z całej Polski - wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw - przedstawiono 21 tez, które dotyczyły m.in. pełnego prawa do decydowania o całokształcie spraw lokalnych, przekształcenia Senatu RP w Izbę Samorządową, zniesienia odgórnego ograniczenia kadencyjności, obowiązkowych konsultacji z samorządami i społecznością lokalną wszystkich projektów ustaw i decentralizacji służby zdrowia.
Tezy mają być poddane dyskusji i – po ewentualnych modyfikacjach - zaprezentowane ponownie 31 sierpnia 2019 roku, jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej. - Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP – poinformowali po gdańskim spotkaniu samorządowcy.
mbl
REKLAMA