Szef MON: amerykańskie wojska odstraszą agresora

2019-06-17, 08:00

Szef MON: amerykańskie wojska odstraszą agresora
Mariusz Błaszczak. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Będzie sześć punktów w Polsce, w których będą stacjonować oddziały wojsk USA. W porozumieniu jest zapisana klauzula mówiąca o tym, że te lokalizacje nastąpią w uzgodnieniu obu stron - powiedział na antenie Jedynki minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Posłuchaj

Szef MON o obecności wojsk amerykańskich w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)
+
Dodaj do playlisty

Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że obecność amerykańskich wojsk w Polsce odstraszy ewentualnego agresora. Minister podkreślił w "Sygnałach dnia", że w sytuacji, gdy w Polsce stacjonują Amerykanie, atak na nasz kraj będzie oznaczał konflikt ogólnoświatowy.

Powiązany Artykuł

duda_trump_1200.jpg
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Zobacz raport specjalny

Mariusz Błaszczak powiedział, że porozumienie o współpracy militarnej, podpisane przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, zmieniło charakter amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Wprowadza bowiem formułę trwałej obecności amerykańskich żołnierzy. Jak powiedział szef MON, jest to bardzo ważne, gdyż mamy potwierdzenie obecności amerykańskich wojsk w dokumencie, podpisanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Dotychczas ta formuła była niedookreślona - dodał minister obrony.

- Wynegocjowaliśmy obecność dowództwa dywizyjnego wojsk amerykańskich. Takie dowództwo w Polsce będzie dowództwem, któremu podlegają wojska amerykańskie na wschodniej flance NATO - mówił gość radiowej Jedynki. Jak dodał, obecność wojsk USA w Polsce odstraszy ewentualnego przeciwnika.

- Ewentualny najeźdźca ma świadomość tego, że naruszenie granic Polski oznacza konflikt nie lokalny, ale konflikt globalny. Obecność wojsk amerykańskich jest gwarantem tego, że atak na Polskę jest atakiem na cały sojusz NATO. To niewątpliwie odstrasza - ocenił Mariusz Błaszczak.

Szef MON powiedział, że obecnie trwają polsko-amerykańskie rozmowy o realizacji porozumienia. Są one już zaawansowane. Mariusz Błaszczak dodał, że w Polsce będzie sześć punktów stacjonowania amerykańskich wojsk, nie podał jednak szczegółów.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Goście: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 7.15

mg/kh

Polecane

Wróć do strony głównej