Paweł Borys: PPK prostym sposobem gromadzenia środków na cele emerytalne
- Pracodawca tworzy program dla wszystkich swoich pracowników, którzy są do niego automatycznie zapisywani. Można z udziału w PPK zrezygnować, jednak po przystąpieniu do programu 2 proc. wynagrodzenia będzie odprowadzane na prywatnych rachunek zatrudnionego w PPK do którego pracodawca dopłaci 1,5 proc. wynagrodzenia, co więcej otrzymamy także dodatkowe świadczenie ze strony państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
2019-06-24, 12:35
Posłuchaj
Ustawa o PPK, zakładająca dobrowolne odkładanie oszczędności przy udziale pracownika, pracodawcy i państwa, weszła w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. PPK będą wprowadzane etapami. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca br. Później, co pół roku, aż do stycznia 2021 r., do programu będą przystępować coraz mniejsze firmy.
Gość audycji podkreślał, że z punktu widzenia pracownika PPK są prostym sposobem gromadzenia oszczędności na cele emerytalne. - Pieniądze będa zarządzane przez fundusze inwestycyjne, inwestowane długoterminowo, można je w każdej chwili wypłacić, jednak głównym celem jest to, aby służyły nam po ustaniu aktywności zawodowej – podkreślał Paweł Borys.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zaznaczył, że choć tej chwili kampania informacyjna prowadzona jest za pomocą mediów, jednak z czasem głównym kanałem informacji o PPk będą pracodawcy organizujący program w swoich przedsiębiorstwach. - Wspólnie z przedstawicieli pracowników pracodawcy będą wybierali instytucje finansowe zarządzające środkami zgromadzonymi w PPK oraz kierowali bezpośredni do pracowników informację o tworzeniu programu – przypominał gość Anny Grabowskiej.
Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.
REKLAMA
Projekt ustawy dotyczący IKE przewiduje przede wszystkim, że powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO). Wszystkie aktywa netto OFE zostaną przekazane na indywidualne konta emerytalne (IKE) prowadzone przez TFI - będzie się to wiązać z 15 proc. opłatą przekształceniową - przewiduje opublikowany pod koniec maja br. projekt ustawy. Członek OFE będzie mógł zdecydować, by jego oszczędności emerytalne zamiast do IKE, trafiły do ZUS - wówczas nie zapłaci opłaty przekształceniowej.
____________________
Data emisji: 31.05.2019
Godzina emisji: 11:35
REKLAMA