Ruszył nabór wniosków o rekompensaty za ptasią grypę. Czas do 8 lipca
Producenci drobiu, którzy zostali poszkodowani w wyniku grypy ptaków, mogą ubiegać się o rekompensaty w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodę na nie wydała Komisja Europejska, następnie musiały być przygotowane rozporządzenia krajowe i dlatego procedury trwały dość długo - wyjaśnia Iwona Wronka, dyrektor Departamentu Rynków Rolnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
2019-07-03, 07:30
Posłuchaj
Jak dodaje, wniosek może złożyć producent rolny, który uzyskał decyzję powiatowego lekarza weterynarii dot. wystąpienia ptasiej grypy na danym obszarze. Wsparcie dotyczy okresu 3 grudnia 2016-16 marca 2017.
Trzeba wyliczyć straty
Przy ustalaniu wielkości wsparcia trzeba będzie uwzględnić trzy czynniki: ryczałtową stawkę wsparcia (zależącą od gatunku drobiu), liczbę dni podlegających wsparciu oraz liczbę zwierząt, które podlegały ubojowi w związku z ptasią grypą.
Długie oczekiwanie
Jest to wsparcie unijne, zatem wymagana była zgoda Komisji Europejskiej, stąd tak długi czas od wystąpienia grypy ptaków do wypłacania rekompensat - tłumaczy Iwona Wronka. KE wydała zgodę dopiero 10 października 2018 roku, a rząd w maju tego roku wydał rozporządzenie, określające wszystkie szczegóły mechanizmu wsparcia.
Wnioski - do ARiMR
Na rekompensaty przewidziano około 12 milionów złotych. Wnioski o wsparcie można składać do regionalnych oddziałów ARiMR, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego. Termin na przesyłanie dokumentów mija 8 lipca.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Aleksandra Tycner, md
Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Polecane
REKLAMA