Premier: naszym zadaniem jest budowanie Polski, o jakiej marzyli powstańcy
- Wyrażamy wdzięczność i głęboki podziw wobec ludzi, którzy bez wahania położyli swoją przyszłość na szali wolności ojczyzny - napisał Mateusz Morawiecki do obecnych na uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz bitwy i egzekucji w Pęcicach. W uroczystym apelu uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak.
2019-07-28, 14:36
Drugiego sierpnia 1944 roku pod Pęcicami jednostki wojskowe Armii Krajowej należące do IV obwodu "Ochota" stoczyły walkę z wojskiem niemieckim. W wyniku walk 60 powstańców warszawskich wzięto do niewoli, poddano torturom, a potem rozstrzelano w cegielni w Pęcicach.
W niedzielę w kościele w Pęcicach mszą świętą w intencji powstańców warszawskich IV obwodu Ochota i batalionu Zośka AK rozpoczęły się uroczystości rocznicowe. W uroczystym Apelu Pamięci przed powstańczą mogiłą Pomnikiem – Mauzoleum wziął udział szef MON Mariusz Błaszczak, który przeczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do osób biorących w uroczystościach.
Wdzięczność i podziw
Powiązany Artykuł
![Przechwytywanie.JPG](http://static.prsa.pl/images/d6ab5f41-f439-4dce-82bc-429acb078d86.jpg)
"Łączą nas wartości" - spot na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego
"W 75 rocznicę Powstania Warszawskiego, jak co roku czcimy bohaterów naszej wolności, którym zawdzięczmy niepodległą Polskę. Tutaj przy pomniku mauzoleum w Pęcicach wspominamy poległych i zamordowanych powstańców IV Obwodu Ochota i Batalionu Zośka AK" - napisał premier.
REKLAMA
Jak dodał, "chyląc czoła przed postawą powstańców warszawskich oddajemy hołd żołnierzom. Tym, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 roku oddali życie i tym, którzy jako świadkowie historii są wciąż wśród nas". "Wyrażamy wdzięczność i głęboki podziw wobec ludzi, którzy bez wahania położyli swoją przyszłość na szali wolności ojczyzny" - podkreślił szef rządu w liście.
"Wiemy dobrze, że opowieść o powstaniu istnieje dzięki naszej pamięci. To budujące widzieć, jak w coraz większym stopniu staje się ona elementem polskiej tożsamości" - napisał.
W jego ocenie legenda Powstania Warszawskiego pozostaje wciąż żywa. "Kolejne pokolenia porusza historia młodych ludzi, którzy chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać" - zauważył Morawiecki.
Element polskiej tożsamości
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![powstanie warszawskie.jpg](http://static.prsa.pl/images/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.jpg)
POWSTANIE WARSZAWSKIE - SERWIS SPECJALNY
Szef resortu obrony przypomniał natomiast, że "nie ulega wątpliwości, jak bardzo ważnym elementem naszej polskiej tożsamości jest postawa powstańców warszawskich".
- To są ideały, wokół których kształtujemy postawy dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego. Szczególnie w sposób bezpośredni do tradycji AK nawiązuje służba żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – stwierdził.
Szef MON w swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na wartość wolności. - Dziś Polska jest oazą wolności. Ale wolność jest nam dana i zadana. Pamiętajmy o tym, żeby o wolność naszą, naszej ojczyzny dbać na co dzień - powiedział.
Wybuch powstania
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.
REKLAMA
Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
fc
REKLAMA