Centra Zdrowia Psychicznego działają już w 27 ośrodkach
- W ciągu roku udało się wprowadzić pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w 27 ośrodkach i objąć opieką blisko 3 mln Polaków - podkreślił podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.
2019-08-22, 13:16
- Minister Łukasz Szumowski mówił, że "w ciągu roku udało się wprowadzić pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w 27 ośrodkach i objąć opieką blisko 3 mln Polaków".
- Przekonywał, że do takiego ośrodka "pacjent może przyjść "z ulicy", porozmawiać z koordynatorem
- - W Centrum Zdrowia Psychicznego uzyska pomoc, a jeśli sprawa jest pilna, to w ciągu 72 godzin otrzyma poradę lub świadczenie z dziedziny psychiatrii - mówił minister
W 27 Centrach Zdrowia Psychicznego na terenie całej Polski dostępna jest, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, szybka, bezpłatna, przystosowana do potrzeb, bliska domu i w miarę możliwości bez konieczności hospitalizacji opieka środowiskowa. W ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego uruchomione zostały Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne, gdzie pomoc udzielana jest także osobom bez ubezpieczenia w NFZ. Dyżurują tam psychologowie, terapeuci zajęciowi oraz pielęgniarki psychiatryczne.
MZ deklaruje, że jeśli specjalista przyjmujący w takim punkcie uzna, że ma do czynienia z pilnym przypadkiem, to pomoc powinna rozpocząć się w czasie nie dłuższym niż 72 godziny. Termin ten jest nieprzekraczalny i zawarty w rozporządzeniu ministra zdrowia o pilotażu.
>>>CZYTAJ TAKŻE<<< Łukasz Szumowski: kolejne choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej
Obecnie 27 centrów obejmuje swoim działaniem około 10 proc. mieszkańców. Szumowski zauważył, że część z nich poszerza obszary odpowiedzialności. - Do programu wciąż przyłączają się kolejne placówki - podkreślił.
REKLAMA
Zdaniem pełnomocnika ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marka Balickiego, ta forma pomocy sprawdza się. Podkreślił jednocześnie, że potrzeba "około 5-10 lat, żeby doprowadzić do tego, by około 80 proc. mieszkańców miało dostęp do takiej opieki". Dodał, że "im szybciej będziemy rozszerzać ten program w kolejnych województwach, tym łatwiej będzie nam przyspieszać działania".
Mapa Centrów Zdrowia Psychicznego
Mapę Centrów Zdrowia Psychicznego można znaleźć na stronie czp.org.pl. Pomoc w centrach dostępna jest bez zapisów, niepotrzebne jest skierowanie. Od poniedziałku do piątku w centrach działają punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe, w których na pierwszą konsultację przyjmują specjaliści: lekarz psychiatra, psycholog, psychoterapeuta lub pielęgniarka psychiatryczna. Ich zadaniem jest wysłuchać, wydać wstępną diagnozę, opracować wstępny plan leczenia, a jeśli uznają, że przypadek jest pilny sprawienie, by pomoc ruszyła nie później niż w ciągu 72 godzin.
Plan leczenia w centrach układany jest tak, by jak najlepiej pasował do osoby doświadczającej kryzysu. Mogą to być regularne konsultacje z lekarzem, terapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, praca w tzw. nurcie otwartego dialogu, wizyty domowe pielęgniarki środowiskowej albo wsparcie od asystenta zdrowienia, czyli osoby, która przeszła kryzys i po odpowiednim przeszkoleniu i stażu w szpitalu służy pomocą innym.
REKLAMA
pkur
REKLAMA