Jarosław Gowin: w Polsce jest za dużo sporów i podziałów, które są destrukcyjne

W opinii wicepremiera Jarosława Gowina, "w Polsce jest za dużo podziałów, które są destrukcyjne dla państwa i społeczeństwa". Prezes Porozumienia zadeklarował w Opolu wolę dialogu z każdą opcją polityczną działającą na rzecz Polski.

2019-09-08, 20:09

Jarosław Gowin: w Polsce jest za dużo sporów i podziałów, które są destrukcyjne
Jarosław Gowin. Foto: Ministerstwo Nauki / Twitter

Jarosław Gowin uczestniczył w niedzielnej konwencji wiceprezesa Porozumienia Marcina Ociepy, który kandyduje do Sejmu z ostatniej pozycji listy Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim.

Powiązany Artykuł

kowencja pis 663 twitter.jpg
Nowe propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Minister zwrócił uwagę uczestników spotkania, że ze sceny nie padło ani jedno słowo na temat opozycji. - W Polsce jest za dużo sporów, za dużo podziałów, które są destrukcyjne dla państwa i społeczeństwa. Nie przypadkiem mamy w nazwie "Porozumienie". Obiecujemy, że zawsze będziemy działali na rzecz porozumienia Polaków. Jesteśmy gotowi do współpracy także z partiami opozycyjnymi na rzecz Polski - powiedział Jarosław Gowin.

"Polski cud gospodarczy"

Polityk zwrócił uwagę, że dzięki pracy milionów Polaków i działaniom rządu Zjednoczonej Prawicy, w niemieckiej prasie mające negatywne konotacje określenie "polska gospodarka" obecnie zostało zastąpione przez "polski cud gospodarczy", będące wyrazem uznania dla osiągnięć Polski, która z powodzeniem uporała się z dziedzictwem komunistycznej gospodarki.

REKLAMA

Wicepremier poparł inicjatywę Marcina Ociepy, który zaproponował powołanie Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej z siedzibą w Opolu, która - na wzór Krajowej Szkoły Administracji Publicznej - kształciłaby kadry dla samorządu terytorialnego.

"Podejście Porozumienia to ważne uzupełnienie programu Zjednoczonej Prawicy"

Obecna na konwencji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreślała, że wkładem Porozumienia do progamu wyborczego PiS są między innymi projekty związane z ułatwianiem działalności polskim przedsiębiorcom.

Powiązany Artykuł

mid-19907050.jpg
Jarosław Kaczyński: dla PiS najważniejsze są rodzina oraz naród

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Zakończyła się konwencja w Lublinie. PiS przedstawiło program

REKLAMA

- Dzisiejsze podejście Porozumienia to ważne uzupełnienie programu Zjednoczonej Prawicy. To program, który możemy skoncentrować w haśle: przedsiębiorczość, czyli jak wejść na drogę do bogactwa. Jeżeli chcemy, żeby było nas stać na wypłatę wyższych minimalnych wynagrodzeń, musimy sprawić, aby przedsiębiorcy chcieli i mogli zatrudniać pracowników za takie właśnie wynagrodzenia. Będzie to się stać mogło tylko wtedy, kiedy doprowadzimy do radykalnego obniżenia kosztów pracy, obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Propozycje Porozumienia

Jej zdaniem, te cele będzie można osiągnąć dzięki zaproponowanym w sobotę podczas konwencji PiS w Lublinie dostosowaniu składek ZUS do dochodów osiąganych przez małe i średnie firmy, zwiększenie liczby firm uprawnionych do ryczałtowego rozliczania się z fiskusem czy wprowadzenie zasady, zgodnie z którą zaliczkę na podatek VAT przedsiębiorca będzie wpłacał dopiero po uzyskaniu należności od klienta.

REKLAMA

- Tych rozwiązań mamy zdecydowanie więcej. Wśród nich jest także wprowadzenie nowego Stałego Komitetu Rady Ministrów - Komitetu Deregulacyjnego. To przez ten komitet będą musiały przejść wszystkie ustawy i każdy z ministrów, który będzie wprowadzał jedną ustawę, jedną będzie zobowiązany wycofać. Co więcej, wprowadzimy zasadę oceny ex post, czyli po roku funkcjonowania regulacji będziemy robić ocenę, na ile koszty zakładanej regulacji się rzeczywiście sprawdziły i będzie to zobowiązanie do ewentualnej korekty - powiedziała.

Powiązany Artykuł

ar123.jpg
Premier: 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Premier Mateusz Morawiecki: powstanie specjalny fundusz 100 obwodnic

- Tylko wzmocnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, tylko kolejne deregulacje i ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej pozwolą nam realizować ambitne plany polityki społecznej i to jest nasz wkład do programu Zjednoczonej Prawicy i to jest nasze zobowiązanie, jakie dajemy przedsiębiorcom na nowa kadencję - podkreśliła.

"Potrzebujemy rozwiązań, które pozwolą rozszerzyć funkcje każdego miasta"

Wiceminister MPiT Marcin Ociepa przypomniał, że wśród filarów jego programu wyborczego jest zagospodarowanie rzeki Odry, poprawa sieci komunikacyjnej regionu, rozwój innowacyjnej gospodarki oraz wzmocnienie samorządu.

REKLAMA

Służyć ma temu m.in. proponowane przez niego powołanie Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej i uchwalenie ustawy aglomeracyjnej.

- Potrzebujemy takich rozwiązań, które pozwolą rozszerzyć funkcje każdego miasta na ościenne gminy w taki sposób, aby ich mieszkańcy - często pracujący w dużych ośrodkach miejskich - mogli bez problemu korzystać np. z komunikacji publicznej, straży miejskiej czy innych usług komunalnych, które są obecnie ograniczane przez granice administracyjne - wyjaśnił Marcin Ociepa.

REKLAMA

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej