Andrzej Duda: USA są gwarantem spokoju i stabilności w naszym regionie Europy
- Z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem rozmawialiśmy nt. obecności wojsk USA w Europie. Stany Zjednoczone jako największe mocarstwo na świecie jest podstawowym gwarantem pokoju i stabilności w naszym regionie Europy - mówił w środę prezydent Andrzej Duda.
2019-09-11, 13:10
Posłuchaj
Andrzej Duda podczas konferencji prasowej przypomniał o rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas wizyty w Waszyngtonie i o tym, że na poziomie prezydenckim będzie podpisywany dokument "już ostatecznie potwierdzający tę obecność amerykańską, militarną, poszerzoną w Polsce".
Powiązany Artykuł
Kiedy wizyta D. Trumpa w Polsce? B. Spychalski: czekamy na informacje strony amerykańskiej
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Marek Suski: z naszego punktu widzenia najważniejsza jest współpraca z USA
- Obydwaj skonstatowaliśmy, jak bardzo ważne to jest dla bezpieczeństwa naszej części Europy, po to właśnie, aby pokazywać, że jesteśmy razem, że te więzi transatlantyckie i euroatlantyckie są bardzo silne, że ta współpraca trwa, że ona jest aktywna i to bezpieczeństwo w naszej części Europy i świata, jest rzeczywiście zagwarantowane - mówił Andrzej Duda.
REKLAMA
Przyjaźń polsko-łotewska
Podczas wspólnej konferencji prezydentów: Polski i Łotwy, Andrzej Duda podkreślił, że "wiele naszych celów jest absolutnie zbieżnych, idziemy wspólnymi drogami w wielu sprawach".
Powiązany Artykuł
Pierwsza oficjalna wizyta nowego prezydenta Łotwy w Polsce
- Mówiliśmy także o Trójmorzu. Zwracałem uwagę pana prezydenta właśnie na to, że Trójmorze się bardzo dobrze rozwija, dziękowałem za łotewski udział w inicjatywie funduszu Trójmorza. Wskazywałem jakie są cele w naszej części Europy pomiędzy Polską a Łotwą i dalej, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Trójmorza - mówił polski prezydent.
Dodał, że wśród tematów rozmów były też m.in. połączenia komunikacyjne i infrastruktura. Zaznaczył, że prezydent Łotwy uważa Trójmorze za bardzo ważny format współpracy.
REKLAMA
>>> [ZOBACZ TAKŻE] B. Spychalski: polityka A. Dudy to kontynuacja dzieła L. Kaczyńskiego
- Mogę śmiało powiedzieć, że mamy z panem prezydentem bardzo dobre spotkanie, serdeczne spotkanie i cieszę się, że ta otwartość ze strony pana prezydenta na współpracę pokazuje, że będziemy nadal rozwijali przyjaźń polsko-łotewską i dbałość o interesy naszej części Europy, wspólną dbałość o interesy naszej części Europy" - mówił Andrzej Duda.
Poparcie dla Janusza Wojciechowskiego
Na wspólnej z prezydentem Łotwy konferencji prasowej, Andrzej Duda powiedział również, że podczas ich spotkania bardzo mocno akcentował kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na unijnego komisarza. - Mówiłem jak ważne jest to dla rozwoju naszej części Europy, dla tego, żeby rolnictwo w naszych krajach dobrze się rozwijało, żeby wyrównywać także te dysproporcje, które są w ramach UE - mówił Andrzej Duda.
Powiązany Artykuł
Mateusz Morawiecki: uzyskaliśmy jedną z najważniejszych tek w UE
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Bogate doświadczenie polskiego kandydata. Kim jest Janusz Wojciechowski?
REKLAMA
- Poprosiłem pana prezydenta, oczywiście w miarę możliwości wynikających z politycznej rzeczywistości, aby zwrócił się do europarlamentarzystów łotewskich, aby tę kandydaturę Polaka na komisarza poparli - zaznaczył Andrzej Duda.
Dodał, że prezydent Łotwy zwracał uwagę, że cały czas nasi rolnicy znajdują się w dużo trudniejszej sytuacji niż na zachodzie Europy i że potrzeba "mądrej, wspólnej polityki rolnej" ukierunkowanej tak, aby w jak największym stopniu wyrównywać dysproporcje i tworzyć w miarę możliwości jednakowe szanse dla rolników w całej Europie.
Rozwój rolnictwa
- Wyraziłem absolutnie przekonanie, że właśnie takie cele też przyświecają Januszowi Wojciechowskiemu, że chce żeby rolnictwo w Europie rozwijało się jak najlepiej, ale na pewno chce tego właśnie, żeby ta Europa stawała się pod tym względem coraz bardziej spójna i coraz bardziej wyrównana - podkreślił Andrzej Duda.
REKLAMA
Prezydent Łotwy odpowiadając na pytania dziennikarzy, powiedział, że Janusz Wojciechowski jest bardzo kompetentnym kandydatem do objęcia teki rolniczej. Wyraził ponadto nadzieję, że nowa KE będzie prowadziła politykę rolniczą bardziej zbilansowaną, zrównoważoną, niż działo się to dotychczas.
jp
REKLAMA