Między kropkami. "Gattora. Życie Leonor Fini"

2019-09-28, 19:50

Między kropkami. "Gattora. Życie Leonor Fini"
Okładka książki Doroty Hartwich "Gattora. Życie Leonor Fini", Wydawnictwo Iskry . Foto: mat. prom.

- Mówi się o Leonor Fini, że była kobietą wyzwoloną, ale ja zastrzegam zawsze, że to pojęcie to implikuje wcześniejsze zniewolenie, uwikłanie. Leonor Fini była postacią, która zawsze dążyła do wolności – mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Hartwich, krytyk sztuki i autorka książki "Gattora. Życie Leonor Fini".

Posłuchaj

29.09.19 Między kropkami
+
Dodaj do playlisty

Leonor Fini. Malarka. Piękność. Jedna z najczęściej fotografowanych kobiet XX wieku. Kobieta wyzwolona. Kobieta demon. Prowokatorka i celebrytka.

Dorota Hartwich przypominała, że Leonor Fini już w młodości była bardzo niezależna, próbując nie podporządkować się temu, co narzucało jej otoczenie. - W życiu dorosłym, gdy wchodziła w różne środowiska, także surrealistów, powtarzała "jestem surrealistką, ale nigdy nie będę surrealistką". Jak mówił o niej Konstanty Jeleński, jej późniejszy partner, była surrealistką "naturalną" czy "nieświadomą". To, co tworzyła w duchu surrealizmu, wynikało z jej głębokich autentycznych i najszczerszych potrzeb, a nie z chęci przystąpienia do nurtu, stowarzyszenia czy jakiejkolwiek grupy artystycznej – podkreślała autorka książki.

Konstantanty Jeleńskio poznał Leonor Fini, gdy była w związku z włoskim malarzem Stanislao Lepri. – Oni właściwie byli rodziną, mieszkali we troje. Celem biografii nie jest jednak rozjaśnienie ich intymnych relacji, natomiast bardzo ważne dla mnie było to, jak kobieta ze swoją niezależnością, potencjałem i niezwykłą mocą twórczą potrafi wydobyć z innych ich ukryte czy stłumione moce twórcze. Tak było w przypadku Stanislao Lepri i Konstantego Jeleńskiego – mówiła Dorota Hartwich.

Zawsze na bakier z modami w sztuce i artystycznymi trendami, uparcie pozostała wierna własnemu stylowi. Romansowała z Maksem Ernstem, przyjaźniła się z Salvadorem Dalim i Galą, Picassem, Cartier-Bressonem. Ulubienica wielkich projektantów mody: Diora, Rochas, Schiaparelli, dla której zaprojektowała słynny flakon na perfumy.

Z autorką książki rozmawiała Weronika Wakulska.

mat. prasowe/PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 19:10

Polecane

Wróć do strony głównej