J. Emilewicz: innowacyjne projekty naukowców wzmocnią polską gospodarkę

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii liczy, że innowacyjne projekty naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicz będą wzmacniać polską gospodarkę. O nadziejach związanych z wprowadzaniem na rynek rozwiązań opracowanych przez polskich naukowców minister mówiła w Poznaniu na Innovatorium Łukasiewicza.

2019-10-02, 16:37

J. Emilewicz: innowacyjne projekty naukowców wzmocnią polską gospodarkę
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Foto: twitter.com/@MPiT_GOV_PL

Podczas trzydniowego spotkania blisko 500 przedsiębiorców, inżynierów i naukowców analizuje 10 innowacyjnych projektów pod kątem możliwości wprowadzenia ich na rynek i szans na sukces biznesowy.

Powiązany Artykuł

fabryka opla w gliwicach 1200.jpg
Raport: coraz więcej inwestycji w Polsce

- Zależy nam, aby wychodzące z Łukasiewicza do biznesu rozwiązania, generowały wzrost gospodarczy, nowe miejsca pracy, wyższe wynagrodzenia i w konsekwencji wzmacniały siłę rodzimej gospodarki oraz prestiż Polski na arenie międzynarodowej - mówiła minister Jadwiga Emilewicz.

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, podkreślił, że w projekcie zysk pieniężny nie jest najważniejszy. - Priorytetem jest coś, co w Łukasiewiczu nazywamy "premią rozwojową", (...) czyli korzyść dla przedsiębiorcy, że wdraża nowe rozwiązania taniej, niż w innych miejscach oraz korzyść dla nas i dla gospodarki, że nowe rozwiązania się w niej pojawiają i ją rozwijają - tłumaczył Piotr Dardziński.

Szansa na "zawojowanie rynku"

Wybrana spośród 350 projektów badawczych prezentowana w Poznaniu dziesiątka to rozwiązania, które ponad 400 ekspertów i naukowców oceniło najwyżej pod kątem szans na zawojowanie rynków. Są wśród nich między innymi: funkcjonalne meble hybrydowe, autonomiczny robot polowy dla rolnictwa precyzyjnego, pomysł na technologię produkcji energii elektrycznej i cieplnej z odpadów przemysłu przetwórstwa spożywczego, czy buty redukujące ryzyko mikrourazów.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

JE a.jpg
Jadwiga Emilewicz: przekazaliśmy na innowacyjność 1 proc. PKB

W Innovatorium Łukasiewicza w Poznaniu biorą udział przedstawiciele blisko 40 dużych firm, takich jak Grupa Azoty, PKP, PKN Orlen, Pesa czy Silesian Polymers. Pierwsze tego typu spotkanie naukowców z biznesem zakończy się jutro.

Jedna z największych sieci badawczych w Europie

Sieć Badawcza Łukasiewicz to część nauki, która pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm. Dostarcza rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania.

Z ośmioma tysiącami pracowników i 38 instytutami badawczymi zlokalizowanymi w 11 polskich miastach, jest trzecią największą siecią badawczą w Europie.

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej