Pełnomocnicy frankowiczów zadowoleni po wyroku TSUE

Sędziowie z Luksemburga stanęli po stronie kredytobiorców w sporze z bankami. Dali zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul. To orzeczenie otwiera drogę frankowiczom do składania pozwów w polskich sądach.

2019-10-03, 14:45

Pełnomocnicy frankowiczów zadowoleni po wyroku TSUE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Posłuchaj

Frankowicze i ich pełnomocnicy zadowoleni z wyroku TSUE. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Radca prawny Beata Strzyżowska była w Trybunale na odczytywaniu orzeczenia. Jak tłumaczyła, podkreślono w nim, że najważniejsza jest wola konsumenta. To on zawarł toksyczną umowę i ma prawo zdecydować czy chce być dalej nią związany, czy też chce przestać spłacać ogromny kredyt - skoro umowa stała się nieważna.

Powiązany Artykuł

frankowicze 1200.jpg
Prof. Elżbieta Mączyńska: po wyroku TSUE polskie sądy staną przed wielkim wyzwaniem

W podobnym tonie wypowiadał się radca prawny Tomasz Konieczny. Jak mówił, do tej pory wiele sądów krajowych decydowało za konsumenta. - Od teraz można powiedzieć, że jest jasne, że to konsument musi wyrazić tę wolę i decydentem jest konsument, a nie sąd krajowy - tłumaczył.

Orzeczenie Trybunału to wykładnia unijnego prawa, o którą poprosił sąd okręgowy w Warszawie. Rozpatrywał on sprawę państwa Dziubaków, którzy w 2008 roku zaciągnęli kredyt w złotych, ale przeliczany na franki szwajcarskie. Domagali się unieważnienia umowy, bo uznali, że nieuczciwe są postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania.

Dziś Trybunał stanął po ich stronie, dając zielone światło dla eliminacji mechanizmu frankowego z umowy, a nie - jak domagał się bank - tylko dla zmiany klauzuli. A to oznacza, że kredyty frankowe muszą być przewalutowane na złote po niskim kursie początkowym, oprocentowanie będzie na poziomie kredytów zaciągniętych w szwajcarskiej walucie.

REKLAMA

Dzisiejsze orzeczenie dające możliwość unieważnienia umowy dotyczy konkretnej sprawy, ale będzie wskazówką jak rozpatrywać podobne. Każda jednak będzie traktowana indywidualnie, nie ma automatyzmu. To orzeczenie otwiera drogę frankowiczom do składania pozwów w polskich sądach. 

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej