Prognozy sytuacji politycznej wg CBOS: optymizm przeważa nad pesymizmem
W trzecim kwartale br. następowała powolna poprawa ocen sytuacji politycznej oraz prognoz dotyczących tego obszaru – wynika z kwartalnego bilansu nastrojów społecznych CBOS. Oceny obecnej sytuacji politycznej wzrosły, ale nadal przyjmują wartości ujemne.
2019-10-17, 15:16
- Polacy bardziej optymistycznie oceniają sytuację polityczną w Polsce - wynika z badania CBOS
- Sondaż pokazuje też, że ocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych i jej perspektyw jest dobra
- Polacy stabilnie ocenili także sytuację w swoich zakładach pracy
- Sondaż dotyczy nastrojów w trzecim kwartale 2019 roku
Dane pochodzą z badań przeprowadzonych na reprezentatywnych próbach dorosłych mieszkańców Polski 4–11 lipca, 22–29 sierpnia i 12–19 września. Bilans kwartalny prezentowany jest w postaci średnich ocen na pięciopunktowej skali od -2 do +2.
Powiązany Artykuł
![A. Duda 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/31e64d76-ae9c-42a3-833f-c6b3c4f55d28.jpg)
Polacy zadowoleni z prezydentury Andrzeja Dudy. Nowy sondaż CBOS
Optymizm przeważa nad pesymizmem
CBOS podnosi, że jeśli chodzi o ocenę sytuacji politycznej, mimo poprawy opinie negatywne są silniej artykułowane niż pozytywne, natomiast prognozy są lepsze niż oceny bieżącej sytuacji w kraju i rosną w tempie zbliżonym do ocen. Średnie wartości minimalnie przekraczają zero, można więc powiedzieć, że optymizm nieznacznie przeważa nad pesymizmem.
Bilans nastrojów pokazał, że oceny i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce poprawiły się w okresie od lipca do sierpnia, a potem pozostały stabilne. „Od wielu miesięcy przyjmują wartości dodatnie, a na koniec trzeciego kwartału utrzymują się na praktycznie takim samym poziomie jak pod koniec drugiego kwartału” – wskazano w informacji. Według CBOS, przewidywania odnośnie do sytuacji gospodarczej w przyszłości są – niezmiennie od dłuższego czasu – gorsze od ocen bieżących, jednak wartości dodatnie pozwalają stwierdzić, że optymizm dominuje nad pesymizmem.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowy sondaż. Prezydent, premier i prezes PiS na czele rankingu zaufania
REKLAMA
CBOS wskazał, że oceny warunków materialnych gospodarstw domowych oraz przewidywania dotyczące tego obszaru uległy poprawie między lipcem a sierpniem, by następnie wrócić do poziomu zbliżonego do tego z początku kwartału. Mimo to pozostają równie wysokie jak w miesiącach przedwakacyjnych. Prognozy dotyczące własnych warunków materialnych tradycyjnie utrzymują się średnio na niższym poziomie niż oceny. Wartości powyżej zera świadczą, że, podobnie jak w przypadku sytuacji gospodarczej, optymizm przewyższa przewidywania pesymistyczne.
Sytuacja w pracy: raczej stabilna
Oceny sytuacji w zakładach pracy respondentów utrzymywały się na zbliżonym poziomie w miesiącach wakacyjnych, a następnie uległy pewnemu pogorszeniu. Taka sama tendencja dotyczy prognoz sytuacji w zakładach pracy. Warto dodać, że są one gorsze niż w drugim kwartale tego roku. Stosunkowo wysokie oceny świadczą o tym, że większość pracujących pozytywnie ocenia sytuację firm, w których są zatrudnieni. CBOS zauważa, że choć optymistyczne przewidywania są nieco częstsze od prognoz negatywnych, to największa grupa badanych spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy nie ulegnie zmianie.
mbl
REKLAMA