"Zbrodnia nie ma płci". Policyjna kampania Most Wanted w Europie
"Badania wskazują, że w ostatnich dziesięcioleciach liczba kobiet zaangażowanych w działalność przestępczą wzrastała, choć w wolniejszym tempie niż mężczyzn" - informuje policja. Dlatego nazwą tegorocznej kampanii Most Wanted w Europie jest hasło: "Zbrodnia nie ma płci".
2019-10-21, 10:00
Kampania Most Wanted zachęca do wspierania policji w odnalezieniu najgroźniejszych przestępców. Tegoroczna nazwa kampanii wskazuje, że nie tylko mężczyźni popełniają najpoważniejsze przestępstwa, takie jak morderstwa, handel narkotykami, oszustwa, kradzież i handel ludźmi, ale robią to też kobiety.
"Badania wskazują, że w ostatnich dziesięcioleciach liczba kobiet zaangażowanych w działalność przestępczą wzrosła, choć w wolniejszym tempie niż mężczyzn" - informuje policja.
Według niej jednym z możliwych wyjaśnień zjawiska większego udziału kobiet w świecie przestępczym jest fakt, że postęp technologiczny i normy społeczne spowodowały, iż kobiety mniej czasu spędzają w domu.
Powiązany Artykuł
![cbsp-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/15ffa1b5-2ebe-4b8e-b25e-23c85a32b98b.jpg)
CBŚP rozbiło gang sutenerów. Grupą kierować miała 30-letnia "Judith"
Przestępcy w maskach
Na potrzeby kampanii państwa członkowskie UE wskazały po jednym przestępcy. Na stronie kampanii zamieszczono zdjęcia 21 przestępców w maskach. Po wejściu na stronę poświęconą każdemu z nich możemy przeczytać opis popełnionego przestępstwa.
REKLAMA
W toku przewijania strony, maski zanikają. Dzięki temu dowiadujemy się, że na 21 wskazanych osób, jest tylko trzech mężczyzn.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Najmłodsza kobieta skazana za terroryzm w historii Wielkiej Brytanii
"Doświadczenie pokazało nam, że im więcej oczu spogląda na poszukiwanych zbiegów, tym większa jest szansa, że ktoś umieści ostatni kawałek układanki, co pozwoli zlokalizować i zatrzymać poszukiwanego. Informacje można przesyłać anonimowo za pośrednictwem strony internetowej lub bezpośrednio do organów ścigania poszukujących zbiegów w danym kraju" - wyjaśnia policja.
Skuteczna akcja
Dodaje, że ten sposób prowadzenia kampanii, istniejącej od trzech lat, okazał się skuteczny. "Od czasu uruchomienia projektu zatrzymano w sumie 69 przestępców, którzy pojawili się na stronie. W co najmniej 21 przypadkach było to efektem przekazania organom ścigania informacji za pośrednictwem strony internetowej" - czytamy na stronie.
REKLAMA
Kampania Most Wanted w Europie został zainicjowany przez społeczność ENFAST, która skupia zespoły poszukiwawcze organów ścigania krajów UE, w styczniu 2016 roku przy pełnym współudziale Europolu.
Wszyscy członkowie ENFAST specjalizują się w lokalizowaniu przestępców, którzy są podejrzani lub zostali skazani za poważne przestępstwa i podlegają europejskim nakazom aresztowania.
msze
REKLAMA