Do walki o czyste powietrze zaprzęgnięto sztuczną inteligencję
Specjalne oprogramowanie wyśledzi sprzedawane w internecie tzw. kopciuchy, a Inspekcja Handlowa je zweryfikuje i wycofa z rynku. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane między Ministerstwem Rozwoju, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Polskim Alarmem Smogowym.
2019-11-26, 16:20
Posłuchaj
Kotłów, które nie spełniają standardów emisyjnych, czyli tak zwanych kopciuchów, nie wolno sprzedawać od 2017 roku. Jednak handel nimi w internecie trwa. - Dlatego Inspekcja Handlowa otrzymała nowe narzędzie - powiedziała minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz.
- To oprogramowanie, bot, będzie filtrowało wszystkie oferty w internecie pod kątem występowania słów kluczowych czy związków frazeologicznych - wyjaśnił Przemysław Hofman z Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej Ministerstwa Rozwoju.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ministerstwo Rozwoju ma sposób na walkę z nielegalnymi kopciuchami
REKLAMA
- W walce o czyste powietrze, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest obecny od zeszłego roku - powiedział Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK. Od listopada 2018 roku Inspekcja Handlowa ma uprawnienia do kontroli jakości paliw stałych, ale ważne są także odpowiednie kotły.
- Do niedawna jeszcze do polskich domów sprzedawano rocznie 200 tysięcy takich kopciuchów - przypomniał Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego
Zadeklarował, że wszelkie zgłoszenia o naruszeniu przepisów Polski Alarm Smogowy będzie przekazywał Inspekcji Handlowej, żeby jak najszybciej uporać się z tym problemem.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Czyste Powietrze: uproszczenie procedury przy wymianie starych pieców na nowe
W sumie jeszcze niemal w trzech milionach polskich domów zainstalowane są kotły nie spełniające żadnych norm.
Z programu "Czyste Powietrze" przez rok udało się wymienić 80 tysięcy, a 50 tysięcy czeka na wymianę. Minister Emilewicz zapowiedziała, że program, po fazie pilotażowej, mocno przyspiesza.
Aleksandra Tycner, Jedynka, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA