Krzysztof Masłoń: piąty Nobel literacki dla Polski to wielka sprawa

- Cieszę się z Nobla dla Olgi Tokarczuk. Piąta taka nagroda dla Polski to wielka sprawa. Usłyszeliśmy jednak coś, co zabrzmiało źle. Nie mam pretensji do noblistki, ale podczas ceremonii dwukrotnie została podkreślona kwestia antysemityzmu - powiedział w PR24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń.

2019-12-10, 18:44

Krzysztof Masłoń: piąty Nobel literacki dla Polski to wielka sprawa

Posłuchaj

10.12.19 Gość PR24: Krzysztof Masłoń
+
Dodaj do playlisty

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Podczas uroczystości w Filharmonii Sztokholmskiej złoty medal i dyplom polskiej pisarce wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla. "Sprintem przekracza kulturowe granice"

– Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci - mówił Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk.

Powiązany Artykuł

Maciej Kawecki 1200.jpg
Mowa noblowska Tokarczuk. Dr Kawecki: nie sądziłem, że pojawi się temat cyberbezpieczeństwa

Zdaniem Krzysztofa Masłonia "piąty Nobel dla Polski to wielka sprawa". - To znaczy, że każdy człowiek, który interesuje się literaturą - przynajmniej w Europie - musi o tej literaturze myśleć z szacunkiem - podkreślił.

REKLAMA

"Jestem podenerwowany tym, co usłyszałem"

Jego zdaniem jednak nie wszystko podczas ceremonii "zabrzmiało" tak jak należy. - Przekaz, który otrzymał świat jest taki, że autorka wymierzyła swojemu narodowi sprawiedliwość, głównie za antysemityzm - stwierdził gość PR24.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Wcześniej było ich sześcioro. Kim są polscy nobliści?

- Jestem w tej chwili dość podenerwowany tym, co usłyszałem. Nie mam najmniejszych pretensji do noblistki. Cieszę się z Nobla jak każdy Polak. ale usłyszeliśmy coś, co zabrzmiało źle, nieprzyjemnie. Wyszło na to, że Olga Tokarczuk pisze o nieszczęściach jakie przeżyła Polska, głównie za sprawą nazizmu. Dwukrotnie została też podkreślona kwestia antysemityzmu. Pytam się: z jakiego powodu? - powiedział Krzysztof Masłoń.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Ewa Wasążnik.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

----------------------

REKLAMA

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 17.47

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej