Tysiące materiałów nie tylko dla pasjonatów. IPN uruchomił nowy portal

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal przystanekhistoria.pl. Podczas prezentacji serwisu na konferencji w Warszawie jego autorzy podkreślali, że to nowa jakość w edukacji historycznej. Witryna prezentuje najnowsze ustalenia historyków oraz współpracowników IPN dotyczące XX-wiecznych dziejów Polski.

2019-12-11, 14:48

Tysiące materiałów nie tylko dla pasjonatów. IPN uruchomił nowy portal

Posłuchaj

Doktor Rafał Leśkiewicz: podzieliliśmy historię Polski na podokresy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Portal zawiera 400 artykułów popularnonaukowych, tysiąc filmów i blisko 800 publikacji cyfrowych do pobrania za darmo.

"Odpowiedź na zmiany cywilizacyjne"

Prezes IPN doktor Jarosław Szarek powiedział, że nazwa nowego serwisu nawiązuje do nazwy centrów edukacyjnych IPN w Polsce i za granicą.

- Dzisiaj rozpoczynamy nową przygodę na "Przystanku Historia" - "Przystanek Historia" w internecie - powiedział. Dodał, że inicjatywa jest "odpowiedzią na technologiczne, cywilizacyjne zmiany, zachodzą".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] IPN kontynuuje poszukiwania. Odnaleziono zbiorową mogiłę żołnierzy września 1939 r. we Lwowie

REKLAMA

- Internet jest tym miejscem przekazu wiadomości, z którego najczęściej korzystają młodzież i nauczyciele. "Przystanek Historia" jest dla każdego - zaznaczył.

Kapsuły tematyczne

Internetowym "Przystankiem Historia" kieruje doktor Rafał Leśkiewicz. Jak zaznaczył, na uwagę zasługuje przedstawienie opisywanych wydarzeń historycznych na osi czasu. - Podzieliliśmy tę historię Polski na kilka podokresów. Prezentujemy, w ramach tego portalu, najciekawsze, naszym zdaniem, materiały historyczne dotyczące każdego z okresów - powiedział.

Za przykład dr Rafał Leśkiewicz podał dział dotyczący II wojny światowej. - Znajdziecie tu państwo szereg niezwykle ciekawych materiałów umieszczonych w kapsułach tematycznych - powiedział. Te materiały, to jak zaznaczył, "książki, wydawnictwa ulotne, materiały filmowe".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

PAP IPN noty identyfikacyjne 1200.jpg
Kolejni Żołnierze Wyklęci zidentyfikowani. Prezydent: pragnęli służyć ojczyźnie

Odpowiedzi na historyczne pytania

Doktor Rafał Leśkiewicz mówił, że przystanekhistoria.pl jest skierowany nie tylko do pasjonatów, ale przede wszystkim do odbiorców, dla których "historia jest jednym z wielu przedmiotów w szkole". Odwiedzający portal znajdą na nim odpowiedzi na szereg pytań dotyczących najnowszych dziejów Polski.

- Próbujemy między innymi odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego stan wojenny wprowadzono nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Prezentujemy bardzo ciekawy artykuł doktora Pawła Kosińskiego poświęcony dziennikom Hansa Franka, wyjątkowemu źródłu historycznemu, w którym dokumentował swoje zbrodnie na Polakach w Generalnym Gubernatorstwie - powiedział.

Symbolami portalu przystanekhistoria.pl są marszałek Józef Piłsudski, Mały Powstaniec oraz legenda "Solidarności" Anna Walentynowicz.

Na wiosnę twórcy portalu zapowiadają uruchomienie pełnej anglojęzycznej wersji serwisu oraz stworzenie aplikacji mobilnej.

REKLAMA

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej